/تحلیل- العهد/

"کاهش سقف بلندپروازی‌های عربستان در جنگ علیه یمن"

با گذشت چهار هفته از آغاز عملیات نظامی ائتلاف عربی موسوم به "طوفان قاطع" در یمن به رهبری عربستان و آمریکا و به رغم تبلیغاتی که برای این عملیات و دستاوردهای آن شد امروز شاهد آنیم که عربستان آرام آرام از خواسته‌ها و بلندپروازی‌هایش در یمن کاسته و سطح توقعاتش را پاین می‌آورد و این شاید به این دلیل است که دوستان عربستان چون امارات و پاکستان که ریاض رویشان در این حمله حساب باز کرده بود پشتش را خالی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری العهد در تحلیلی با عنوان "کاهش سقف خواسته‌های عربستان در حمله به یمن" نوشت: مخالفت پارلمان پاکستان با شرکت در عملیات "طوفان قاطع" در 10 آوریل جاری قابل پیش‌بینی بود زیرا احزابی که غالب پارلمان این کشور را تشکیل می‌دهند از همان آغاز عملیات نظامی عربستان در 26 مارس گذشته مخالفت خود را با وارد کردن پاکستان در این جنگ اعلام و بر حمایت خود از راه‌حل سیاسی برای بحران یمن تاکید کردند و می‌توان گفت تصمیم پارلمان پاکستان که با گرایش نواز شریف، نخست‌وزیر این کشور در تضاد بود، هرگز ارتباطی با پیشنهاد مطرح شده از سوی ایران مبنی بر آغاز گفتگوی یمنی- یمنی و تشکیل دولت فراگیر در سفر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران به اسلام‌آباد ندارد و این تصمیم پارلمان پاکستان و کناره‌گیری از ائتلاف عربی علیه یمن با توجه به منافع ملی این کشور و در نظر گرفتن خطرات احتمالی دخالت نظامی اتخاذ شده است و دلیل این که عربستان برای مشارکت پاکستان در این عملیات تمایل نشان می‌داد تجربه و تخصص ارتش پاکستان در جنگ علیه جنبش طالبان در مناطق کوهستانی مشابه یمن بود.

حمله عربستان به یمن

روزنامه‌های عرب‌زبان در 18 آوریل جاری نوشتند: مشعل الزبن، رئیس ستاد مشترک ارتش اردن در سفر اخیر خود به عربستان نسبت به نتیجه دخالت نظامی در یمن هشدار داده است. وی در این سفر به اظهارات برخی از چهره‌های سیاسی اردن و اعلام آمادگی آنان برای مشارکت محدود در این جنگ پرداخت و تصریح کرد: اردن تنها در داخل مرزهای عربستان با این کشور همکاری خواهد کرد و به این ترتیب اردن از سناریوی عملیات نظامی در یمن خارج شد. این چنین بود که گوی جنگ به زمین مصر افتاد و فرماندهی مصر برای اتخاذ تصمیماتی سخت درباره مشارکت زمینی و یا عدم مشارکت نیروهای مصری در عملیات "طوفان قاطع" و همچنین میزان و نحوه این مشارکت تحت فشار قرار گرفت.

جنجال سیاسی که برخی روزنامه‌های مصری و عربستانی ایجاد کردند نیز از یک سو مقامات سیاسی مصر را به مشارکت نظامی در ائتلاف عربی ترغیب می‌کرد. این روزنامه‌ها با انتشار شایعاتی مبنی بر حضور مقامات مصری و کشته و زخمی شدن و اسارت برخی نیروهای مصری در این مسیر گام برداشتند. این در حالی است که روزنامه‌های چاپ کشورهای عرب حوزه خلیج فارس اندیشه دخالت نظامی محدود در یمن را در راستای روی کار آمدن مجدد دولت مستعفی یمن رواج دادند و عربستان نیز موضع پاکستان را موضعی ضعیف توصیف کرد.

سخنان سیسی در دانشکده جنگ قاهره

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر صبح روز جمعه 17 آوریل جاری در سخنرانی خود در جمع دانشجویان دانشکده جنگ قاهره با عبارات مختلف به موضوع مشارکت مصر در ائتلاف عربی پرداخت که می‌توان مهم‌ترین بخش‌های این سخنرانی را اینگونه خلاصه کرد:

1- تکذیب شایعاتی مبنی بر حضور نیروهای زمینی مصر در یمن و درخواست از رسانه‌ها برای دقت دراخبار و پایبندی به موضعگیری ملی مصر.

2- تکذیب اخباری به نقل از منابع نظامی مبنی بر این که تصمیم مصر برای دخالت نظامی در یمن قطعی است. سیسی در این سخنرانی تاکید کرد چنین تصمیماتی هرگز به صورت انفرادی و کورکورانه گرفته نمی‌شود و به تحقیقات و بررسی‌های عمیقی نیاز دارد و اگر روزی این تصمیم روزی اتخاذ شود اول از همه و پیش از حرکت نیروهای مصری، مردم از این موضوع مطلع خواهند شد.

3- رئیس‌جمهوری مصر در سخنان خود اعلام کرد که کشورش از مذاکرات سیاسی و تلاش‌های طرف‌های ذی ربط برای حل بحران یمن حمایت می‌کند. از این اظهارات می‌توان دریافت که مصر به این زودی‌ها برای افزایش و گسترش مشارکت خود در ائتلاف عربی آن گونه که برخی تصور می‌کنند تصمیم نخواهد گرفت. گرچه باید گفت حضور مصر در تنگه باب‌المندب حق این کشور است اما دخالت نظامی در یمن مساله دیگری است.

کاهش سقف خواسته‌های عربستان در جنگ علیه یمن

به رغم تصاویری که احمد عسیری، سخنگوی عملیات "طوفان قاطع" از نتایج حملات این ائتلاف ارائه می دهد، ارتش یمن و کمیته‌های مردمی بر بیشتر استان‌ها کنترل دارند و القاعده نیز با پیشروی در استان حضرموت، روز جمعه 17 آوریل اعلام کرد کنترل فرودگاه المکلا را در دست دارد.

در کنار این‌ها و در غیاب عملیات زمینی، ائتلاف "طوفان قاطع" در چهارمین هفته از حملات خود به یمن با بحرانی سخت مواجه شد و این همان مساله‌ای است که باعث شده سطح بلندپروازی‌های نظامی عربستان در یمن کاهش یابد؛ چیزی که در اظهارات خالد بحاح، نخست وزیر مستعفی و معاون رئیس‌جمهوری مستعفی یمن به وضوح دیده می شود.

بحاح در این سخنان توقف جنگ در "شهر عدن" را پیش‌شرط آغاز مذاکرات دانست و به خلع سلاح جنبش مردمی انصارالله و توقف کامل جنگ در جنوب و شمال این کشور به عنوان پیش شرط آغاز مذاکرات اشاره‌ای نکرد.

راه فرار سیاسی از باتلاق یمن

عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات نیز در کنفرانسی مطبوعاتی با همتای یمنی خود در 9 آوریل، توپ را به زمین عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری مستعفی یمن انداخت و گفت: دخالت زمینی در یمن باید با چراغ سبز هادی صورت بگیرد و هادینیز که پیشتر توسط عربستان در این باره توجیهات لازم را دریافت کرده اعلام کرده نیازی به ورود زمینی نظامیان عربستان به یمن نیست تا از این طریق جلوی خسارت‌های بیش‌تر به ریاض گرفته شود اکنون اما به نظر می‌رسد که مصر که هم با عربستان میانه خوبی دارد و هم با جناح‌های موجود در یمن نزدیک است بتواند عربستان را از این باتلاقی که در آن غرق شده نجات دهد.

انتهای پیام

کد N798136