در گفت‌وگو با ایسنا

قدیری ابیانه: عربستان فقط توانسته تنفر از آل‌سعود را در منطقه نهادینه کند ‌

عربستان,یمن

یک کارشناس امور استراتژیک گفت: غرور احمقانه‌ تازه به حکومت رسیدگان عربستانی، باعث شد فکر کنند با زور می‌توانند کارها را پیش ببرند.

محمدحسن قدیری ابیانه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، افزود: یمن کشور استراتژیک، اما فقیری است ولی با جمعیتی 25 میلیون نفری و سلحشور و همچنین اشراف بر تنگه‌ باب المندب توانایی مقابله باعربستان را دارد و در همین مدتی که تحت بمباران بود در بسیاری از عملیات‌ها برای خارج کردن بخش‌هایی از کشور که در اختیار القاعده و نیروهای منصور هادی بود، موفق عمل کرده‌ و حرکت آنها در تسلط بر همه‌ سرزمین یمن، برای ایجاد نظامی اسلامی و مردم سالار ادامه دارد.

وی ادامه داد: سربازان ارتش عربستان تا دندان مسلح‌، ولی تنبل و رفاه طلبند و این درحالی است که یمنی‌ها مردمی شجاعند و در شرایط سخت زندگی کرده‌اند و توان به چالش کشیدن آل سعود را دارند.

سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا، اقدام نظامی عربستان علیه یمن را نشانه‌ شکست آل سعود در قبال ملل مسلمان دانست و گفت: با وجود هزینه‌های صدها میلیارد دلاری ، اقدامات احمقانه این رژیم، فقط توانسته تنفر از آل سعود را در جهان عرب و جهان اسلام نهادینه کند.

وی افزود: عربستانی‌ها با حمایت از دیکتاتورهایی از جمله دیکتاتور مصر، لیبی، تونس، بحرین و خود یمن و همچنین با ایجاد و حمایت از تروریست‌ها، فجایع زیادی را در سوریه، عراق و لبنان ایجاد می‌کنند و در حقیقت، تنفر از خودشان را گسترش می‌دهند به نحوی که امروز در یمن در کنار شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل شعار لعن برآل سعود هم تکرار می‌شد.

قدیری ابیانه ادامه داد: با پیروزی مردم یمن و برقراری حکومت مردم سالاری دینی در این کشور، زنگ خطر برای تمام حکام مستبد به صدا در خواهد آمد چرا که ممکن است مردم این کشورها از جمله عربستان، امارات، قطر و ... که حکومت سلطنتی دارند، خواستار مشارکت در حاکمیت و برگزاری انتخابات و انتخاب مسئولین توسط مردم شوند و در حقیقت آل سعود از قیام مردم خویش نیز واهمه دارد.

این کارشناس امور استراتژیک با وجود مخالفت عربستان در به تفاهم رسیدن ایران و 1+5 و به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای ایران، جنگ اخیر عربستان علیه یمن را مرتبط با فشار بر مذاکرات ایران و 1+5 ندانست و گفت: در حقیقت دشمنی آل سعود با ملت یمن است، کما این که پادشاه سابق عربستان همواره ضعیف نگه داشتن یمن را جزء استراتژی‌های عربستان می دانست و دلیل آن این است که یمن کشوری پر جمعیت با مردمی دلیر است و همچنین بخش‌هایی از خاک یمن که نفت خیز بوده توسط عربستان اشغال شده است و قدرت گرفتن یمنی ها می‌تواند باعث ایجاد خواسته در آنها برای آزادسازی این سرزمین‌ها از یوغ اشغال عربستان باشد.

وی افزود: هرچند سعودی‌ها نشان می‌دهند که داریم با شیعیان می‌جنگیم و همچنین با وجود این که رهبری قیام مردم یمن با شیعیان(حوثی‌ها) است ولی در انقلاب یمن فقط شیعیان نیستند و اهل سنت یمن هم علیه سلطه‌ عربستان با شیعیان متحد شده‌اند و شیعه و سنی با هم به شهادت می‌رسند، در عراق هم که داعش توسط عربستان حمایت می‌شود، شیعه و سنی را با هم به شهادت می‌رساند. پس مسئله‌ی یمن فراتر از شیعه و سنی است.

قدیری ابیانه در خصوص تنها گذاشتن عربستان توسط پاکستان و ترکیه تصریح کرد: برخلاف عربستان در پاکستان، پارلمان حضور و قدرت دارد و با وجود میل نواز شریف (نخست وزیر پاکستان) بر ورود به جنگ و همراهی سعودی ها، پارلمان اجازه‌ همکاری با عربستان در جنگ یمن را به دولت نداد.

وی ادامه داد: ترکیه هم هر چند ابتدا اعلام حمایت کرد، اما قادر به فرستادن سرباز برای عربستان نیست و دلیل این عدم حمایت، ناحق بودن عربستان است و مشارکت کشورها در این جنگ هیچ نفعی برای آنها ندارد و فقط آنها را نزد ملت‌هایشان منفور می‌کند.

وی ادامه داد: در ضمن هر کدام از این کشورها گرفتاری‌های دیگری دارند، پاکستان خود را در تقابل با هند می‌داند و ترکیه هم خودش را درگیر سوریه و عراق می‌بیند و امکان دخالت بیشتر در منطقه و توان اقتصادی‌اش را هم ندارد.

سفیر پیشین ایران در مکزیک و استرالیا، دیپلماسی ایران را بسیار موثر خواند و گفت: ما از حقوق ملت یمن حمایت می‌کنیم و با هرگونه تهاجم به یمن مخالفیم و خواستار توقف حملات عربستان به این کشور هستیم، همچنین ایران طرح 4 ماده‌ای را مطرح کرده تا دولت آشتی ملی منبعث از آرا و خواست مردم یمن در این کشور شکل بگیرد.

وی در خصوص شائبه‌هایی که در مورد کمک‌های تسلیحاتی ایران به انصارالله مطرح است، عنوان کرد: در حال حاضر یمنی‌ها نیازی به این کمک‌ها ندارند و خودشان می‌توانند از پس این حملات برآیند.

این کارشناس امور استراتژیک در خصوص عدم همکاری سازمان‌های بین المللی برای پایان دادن به تجاوز نظامی در یمن افزود: این سازمان ها با وجود توانایی‌هایی که دارند نمی‌خواهند کاری از پیش ببرند چرا که شورای امنیت که 3 کشور اروپایی در آن حق و تو دارند، هرگونه محکومیت عربستان در این تجاوز را وتو و از تجاوز عربستان به یمن حمایت می‌کنند، در حقیقت سازمان ملل تحت سلطه‌ قدرت‌های بزرگ است و ساختار آن به گونه‌ای است که نمی‌تواند از مظلوم دفاع کند.

انتهای پیام

کد N798115