نعمتی در سئوال از وزیر اقتصاد:

هر کسی قدم مثبتی در اقتصاد برمی‌دارد، بانک‌ها نابودش می‌کنند

سیاسی

نماینده مردم اسدآباد با انتقاد از نابسامانی‌ نرخ سود بانکی، گفت: هر کسی که در عرصه اقتصادی کشور یک قدم مثبت برداشته است، بانک‌ها نابودش کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد در مجلس، در جلسه علنی امروز و در توضیح سئوال ملی خود از وزیر اقتصاد درباره دلایل نابسامانی‌های موجود در زمینه نرخ سود بانکی و مشکلات پیش آمده برای مردم، اظهار داشت: در حال حاضر بانک‌های مختلفی که از وزارت اقتصاد حکم می‌گیرند، تسهیلاتی را به مردم پرداخت کرده‌اند و بالغ بر دهها هزار نفر وام گرفته‌اند و متاسفانه زندگی آنها نابود شده است.

وی با انتقاد از عدم پاسخگویی وزیر اقتصاد نسبت به سئوال مطرح شده در یک سال اخیر، گفت: آیا زندگی این مردمی که اموال آنها در حال مصادره شدن است، برایتان اهمیتی دارد یا خیر؟

نعمتی ادامه داد: همسر شهیدی به من نامه نوشته و گفته است که ضامن شخصی شده است تا وام بگیرد؛ اما به دلیل مشکلاتی که در کشور برای این افراد ایجاد شده از جمله اینکه قیمت ارز را یک شبه افزایش داده‌اند و فضای کسب و کار را مطابق قانون بهبود فضای کسب و کار که متولی آن وزارت اقتصاد است، آماده نکرده‌اند، این مسائل باعث شده است که این فرد نتواند در موعد مقرر قسط خود را پرداخت کند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: به گفته این همسر شهید، مبلغ کل وام ۳۷ میلیون تومان بوده است و بعد از اینکه وی ضامن شده، وام‌گیرنده تا الان ۹۰ میلیون تومان به بانک پرداخت کرده و حالا بانک به ضامن اعلام کرده است که صد میلیون تومان دیگر بدهکار است! این چه نظارتی است؟!

نعمتی با بیان اینکه همین وضعیت برای تولیدکنندگان، دامداران و معدن‌داران نیز وجود دارد، تصریح کرد: هر کسی که قدم مثبتی در عرصه اقتصادی برداشته، بانک‌ها نابودش کرده‌اند! آقای وزیر شما نقش دولت را در ایجاد شرایطی که منجر به عدم پرداخت اقساط می‌شود، چقدر می‌بینید؟

فشاری را که به کلاه نمدی‌ها می‌آورید، به بدهکاران کلان بانکی نمی‌آورید

نماینده مردم اسدآباد در ادامه خطاب به وزیر اقتصاد گفت: وقتی یک شبه نرخ ارز را از ۱۲۲۶ تومان به ۲۵۰۰ تومان افزایش دادید، آیا از تولیدکننده پرسیدید که چطور می‌خواهد اقساطش را پرداخت کند؟! اعلام می‌کنید که این مسائل برای دولت قبلی بوده است؛ در حالی که دولت‌ها مستأجرند و این مردم هستند که مشکلات را تحمل می‌کنند و باید مد نظر باشند.

وی ادامه داد: گفته‌اید که مطالبات بانک‌ها بالغ بر ۹۲ هزار میلیارد تومان است؛ آیا همین فشاری را که به مردمان بیچاره و کلاه‌ نمدی‌ها می‌آورید، به کسانی که تسهیلات کلان گرفته‌اند و یک برگه هم از خود در بانک به جا نگذاشته‌اند، آورده‌اید؟! خیلی از مردمی که امروز زندگی خود را از دست داده‌اند، مدیون یک بار تصمیم‌گیری صحیح شما هستند.

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه همه مشکلات از جمله تورم، افزایش قیمت ارز و مشکلات رکود بر گردن مردم افتاده است، اظهار داشت: این مردم هستند که زندگی آنها نابود شده است.

وزیر اقتصاد خودش را قربانی کسانی کرده است که سلام مردم را هم جواب نمی‌دهند

نماینده مردم اسدآباد پس از شنیدن توضیحات ابتدایی وزیر اقتصاد و در ادامه طرح سئوال خود، اظهار داشت: در حال حاضر خیلی از کسانی که سرمایه زندگی‌شان را در امر تولید گذاشته‌اند، به دلیل ندانم‌کاری‌ها و اتفاقاتی که در اختیار آنها نبوده است، نابود شده‌اند.

نعمتی گفت: افراد مختلفی را سراغ دارم که سه واحد ساختمانی را در تهران فروخته و یک واحد دامداری در شهرستان ایجاد کرده است؛ اما حالا هم سرمایه او از بین رفته و هم اموالش!

وی خطاب به وزیر اقتصاد تاکید کرد: بروید فهرستی بگیرید و ببینید چند صد هزار نفر از این افراد زندگی‌شان مصادره شده است؛ وزیر این اجازه را به خودش بدهد تا ببیند که ماحصل این ندانم‌کاری‌ها چه بوده و یک گزارش به مجلس بدهد.

نعمتی با بیان اینکه دارید خود را قربانی افرادی می‌کنید که در شأن این مسئولیت‌ها نیستند، تصریح کرد: آقای طیب‌نیا شما بیشترین رأی را از این مجلس گرفته‌اید، اما حالا چه شده که در آستانه سه کارته شدن هستید؟! خیلی از کسانی که خودتان را قربانی آنها کرده‌اید، از جمله همین رؤسای بانک‌ها، سلام مردم را هم جواب نمی‌دهند.

قانع شدن از پاسخ وزیر به صورت مشروط و با وساطت ابوترابی‌فرد

در ادامه نماینده سئوال‌کننده خطاب به وزیر اقتصاد و حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت، تصریح کرد که اگر وزیر در همین تریبون قول دهد که این مشکلات مردم را حل می‌کند، از سئوال خود صرف‌نظر می‌کنم و نیاز به رای‌گیری نیست.

ابوترابی‌ در پاسخ به نعمتی گفت: همانطور که وزیر محترم اقتصاد توضیح داد و برای من نیز پیغام فرستاده است، در ارتباط با نرخ سود سپرده و تسهیلات نگاه جدی دارند که این نرخ با توجه به وضعیت تورم و واقعیت‌های اقتصادی کاهش یابد و شاهد تحول باشیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در ارتباط با پرداخت تسهیلات به ایثارگران نیز آقای طیب‌نیا اعلام کرده است که از همه ظرفیت‌های قانونی برای خدمت به ایثارگران استفاده می‌کند.

در نهایت بهروز نعمتی و سید هادی حسینی به عنوان نمایندگان سئوال‌کننده اعلام کردند که در صورت پیگیری این مشکلات از سوی وزیر اقتصاد، از پاسخ‌های وی قانع شده‌اند و نیاز به رای‌گیری از صحن علنی نیست؛ بنابراین علی‌ طیب‌نیا وزیر اقتصاد که پیش از این دو کارت زرد از مجلس دریافت کرده بود و امروز در آستانه دریافت سومین کارت زرد و استیضاح شدن قرار داشت، از این خطر رها شد.