/تحلیل/

عربستان در نهایت با القاعده در یمن مواجه می‌شود

عربستان,تروريسم,یمن

"عربستان سعودی با حمله تمام قد خود به حوثی‌های یمن، القاعده را که حیاتش به ادامه آشوب‌ها و ناآرامی‌ها بند است، در این منطقه گسترش داده است. اما تحلیل‌گران معتقدند ریاض در نهایت مجبور خواهد شد تا با این گروه رو به رو شود."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری فرانسه در تحلیلی درباره جنگ افروزی عربستان در یمن و نتایج آن می‌نویسد: «با پیشروی حوثی‌ها در عدن، پناهگاه جنوبی عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور فراری یمن، ریاض ائتلافی از کشورهای عربی و سنی را برای آغاز حملات هوایی علیه شیعیان یمن تشکیل داد.

از آن زمان، هواپیماهای این ائتلاف مواضع حوثی‌ها و متحدانش را در سراسر کشور بمباران کردند و همزمان قبایل سنی وارد مبارزه با این گروه شدند.

الی الهندی، کارشناس مسائل بین‌المللی دانشگاه نوتردام در لبنان در این باره می‌گوید: ماهیت درگیری‌های یمن طوری است که باید اقرار کنیم افراط گرایان هر دو طرف به حدی فضا برای مانور و عرض اندام دارند که دیگر مبارزه با القاعده یک اولویت ضروری نیست.

این نکته شاید این مساله را توضیح دهد که چرا ریاض به اشغال مکلا، مرکز استان حضرالموت از سوی القاعده در دوم آوریل واکنشی نشان نداد.

با این حال کارشناسان این روزها درباره تاثیرات نامطلوب مداخله نظامی در "اتحادیه احتمالی" بین ریاض، مهد وهابی‌گری و القاعده که قتل شیعیان را واجب می‌داند، صحبت می‌کنند.

عربستان سعودی بیش از یک دهه است که با القاعده درگیر جنگ است؛ گروهی که آن را "منحرفی" با مشت آهنی می‌خواند.

با تمام این تفاسیر الهندی در این باره اظهار می‌کند: یک اتحاد دوفاکتو به نظر غیر ممکن می‌رسد.

القاعده به آشوب یمن دامن می‌زند

القاعده در شبه جزیره عرب با بهره‌ بردن از بمباران هوایی حضرالموت از سوی عربستان توانست فرودگاه مکلا و یک پایگاه نظامی پر از تسلیحات سنگین را تصرف کند.

میتو گایدر، استاد مطالعات اسلامی دانشگاه تولوز فرانسه در این باره اظهار می‌کند: زمانی که ائتلاف سرگرم کارش است، القاعده با اشغال مواضع از شرایط سوء استفاده می‌کند.

گایدر توضیح می‌دهد که اگر این ائتلاف در شکست حوثی‌ها پیروز شود، گام بعدی مقابله با القاعده است که مشروعت دولت یمن را نیز تهدید می‌کند.

با این حال در حال حاضر ایجاد یک جبهه دیگر کار ریاض را سخت می‌کند. این در حالی است که واشنگتن به عنوان متحد کلیدی این ائتلاف نیز سهم خودش را با فشار وارد کردن بر افراط گرایان از طریق کمپین هوایی ایفا می‌کند.

در همین حال القاعده شبه جزیره عرب هفته گذشته اعلام کرد که ابراهیم الربایش، ایدئولوگ این گروه طی حملات هوایی در نزدیکی مکلا کشته شده است.

روز یکشنبه نیز سه شبه نظامی دیگر در حملاتی مشابه در شمال استان شبوه کشته شدند. این در حالی است که از سال‌ گذشته، دولت یمن با حوثی‌ها در شمال و القاعده در جنوب شرق درگیر بوده است. اما با پیشرفت حوثی‌ها با کمک علی عبدالله صالح، رئیس جمهور مخلوع یمن در شمال و پس از آن اشغال صنعا نیروهای دولتی از هم پاشیدند و رئیس جمهور به عربستان گریخت.

هدف گیری اشتباه

به گفته ژان پیر فیلیو، استاد امور بین‌الملل دانشگاه پاریس، ریاض با هدف گیری تهران و حوثی‌ها به عنوان دشمن اصلی به جای صالح که عامل اصلی در ورود یمن به آشوب است، گزینه‌های اشتباهی را هدف خود قرار داده است.

فیلیو در این باره ادامه می‌دهد: جنبش ضد شیعی بیش از آنکه ضد صالح باشد، آلت دست افراط‌گراها شده است.

ریاض هم چنین نیاز دارد تا مسئولیت دخالت نظامی قبایل مسلح را که آنها هم با حوثی‌ها می‌جنگند برعهده بگیرد.

طی این درگیری‌ها قبایل توانستند تنها ترمینال گازی کشور را در بالحاف اشتغال کنند و سه روز پس از آن توانستند یک میدان نفتی را نیز در حضرالموت تحت کنترل گیرند.

یکی از سران قبایل یمن در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته بود مردان قبایل قصد دارند از این تاسیسات به منظور تضمین عدم دستیابی القاعده یا حوثی‌ها به آنها حفاظت کنند.

فیلیو با این حال در این باره اظهار می‌کند: چنین اشغالی نماد دیگری از فروپاشی این کشور و تسلط دوباره منابع مصادره شده به دست رژیم صالح است که سه دهه اخیر زمام قدرت را در این کشور در دست داشته.

منابع نظامی می‌گویند، اعضای فعلی و اسبق القاعده همچنین در کنار نیروهای قبایل مبارزه می‌کنند.

نکته قابل توجه اما این است که برای ریاض تمام افراط گراها ضرورتا اعضای القاعده نیستند بلکه ممکن است این افراط گراها متعلق به قبایل باشند که می‌توانند از متحدان محسوب شوند.

اما باید در نظر گرفت که هر تلاشی برای ایجاد مجدد ثبات در یمن نیاز به مقابله با القاعده دارد.

الهندی در این باره عنوان می‌کند: مبارزه با القاعده به نظر می‌رسد که در حال حاضر اولویتی ضروری محسوب نمی‌شود بلکه در حقیقت تثبیت مقام دولت فعلی راه درست برای ریشه کن کردن افراط گرایی در یمن است که البته این اقدام راهی بس طولانی است.»

انتهای پیام

کد N797634