انتقاد آمریکا، انگلیس و نروژ از روند انتخابات سودان

سودان

آمریکا، انگلیس و نروژ سودان را به خاطر ناکامی در برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه که انتظار می‌رود عمر البشیر، رئیس‌جمهوری این کشور در آن پیروز شود، مورد انتقاد قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این سه کشور در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که از بابت ناکامی سودان در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آزاد، عادلانه و موثر ناامید هستند.

این کشورها همچنین عامل اصلی تعداد کم شرکت‌کنندگان در این انتخابات را محدودیت در آزادی، حقوق سیاسی و تداوم درگیری‌ها در بخش‌هایی از سودان اعلام کردند.

نروژ، آمریکا و انگلیس در ادامه بیانیه خود آورده‌اند، برون‌داد این انتخابات ریاست‌جمهوری را نمی‌توان ابراز عقیده صریح و معتبر مردم سودان دانست. ما اقدامات خشونت‌بار در جریان این روند دموکراتیک را محکوم می‌کنیم و به حمایت خود از مردم سودان که به دنبال پیشرفت‌های جامع و صلح‌آمیز و برگزاری مذاکرات سیاسی با هدف دستیابی به ثبات و اصلاحات هستند، ادامه می‌دهیم.

انتخابات ریاست‌جمهوری سودان روز پنجشنبه و پس از تمدید آن به یک روز دیگر به خاطر تعداد کم رای‌دهندگان پایان یافت.

عمر البشیر 71 ساله که به خاطر ارتکاب جرایم جنگی دادگاه جرایم بین‌المللی علیه وی کیفرخواست صادر کرده است، به دنبال بسط قدرت بر کشور است. وی در جریان این انتخابات با 13 رقیب نه‌چندان مهم و یک بایکوت از جانب اپوزیسیون مواجه بود.

دو تن از کاندیداهای ریاست‌جمهوری روز چهارشنبه و در پی تمدید انتخابات از این روند خارج شده و این انتخابات را بی‌نظم خواندند.

نتایج این انتخابات انتظار می‌رود که اواخر آوریل اعلام شود اما اگر یک کاندیدا اکثریت قاطع آرا را به دست نیاورد انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

انتهای پیام

کد N797481