طرح 7 بندی عمان برای حل مسالمت‌آمیز بحران یمن

ایسنا نوشت:

در حالی که حملات جنگنده‌های ائتلاف به یمن همچنان ادامه دارد و هنوز راهکاری برای حل بحران این کشور ارائه نشده است، تحلیلگران و برخی مسوولان از گفت‌وگوهای عمان با برخی طرف‌ها برای روشن کردن مواضع‌شان نسبت به طرح خود جهت حل مسالمت‌آمیز بحران یمن خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری ایلاف، عمان با هدف نجات یمن و تحقق صلح و ثبات در این کشور و حل و فصل سریع آن طرح کاملی را ارائه داده که شامل هفت بند است.

1- عقب‌نشینی انصارالله و نیروهای علی عبدالله صالح از تمامی شهرهای یمن و تحویل تمامی سلاح‌ها و تجهیزات نظامی که از انبارهای ارتش در اختیار گرفته‌اند.

2- بازگشت قدرت به دولت یمن و عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری آن.

3- تسریع در برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری.

4- توافق با دولت جدیدی که شامل تمامی مردم و احزاب یمنی باشد.

5- انصارالله به حزبی سیاسی تبدیل شود که از طریق راه‌های قانونی در عرصه سیاسی فعالیت داشته باشد.

6- برگزاری کنفرانس بین‌المللی اهداکنندگان با هدف کمک به اقتصاد یمن و اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری.

7- ارائه پیشنهاد عضویت یمن در شورای همکاری خلیج فارس تحلیلگران و کارشناسان در عمان معتقدند که مسقط می‌تواند نقش میانجیگری خوبی را درخصوص بحران یمن ایفا کند چراکه روابط خوبی با عربستان و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دارد و حتی روابط مستحکمی با ایران نیز دارد.

همچنین کارشناسان و متخصصان معتقدند که یکی از دلایل آمادگی عمان برای ارائه طرح خود عدم مشارکت این کشور در عملیات ائتلاف «طوفان قاطع» است. همچنین نقش تاریخی در میانجیگری برای پرونده‌های داغ از جمله مساله هسته‌ای ایران دارد.

میانجیگری عمان به دلیل درخواست‌های زیادی از سوی نهادهای بین‌المللی جهت حفظ امنیت و صلح و تامین امنیت در تنگه باب‌المندب است.

52261

کد N797426