هشدار دو مقام سابق آمریکا و روسیه نسبت به تهدیدات وقوع جنگ هسته‌ای

دو مقام ارشد و بازنشسته آمریکا و روسیه اعلام کردند، تکنولوژی‌های مدرن، همراه با دکترین اتمی مربوط به دوران جنگ سرد و افزایش تنش میان آمریکا و روسیه ممکن است جنگ اتمی را به یک تهدید واقعی تبدیل کند.

دو مقام ارشد و بازنشسته آمریکا و روسیه اعلام کردند، تکنولوژی‌های مدرن، همراه با دکترین اتمی مربوط به دوران جنگ سرد و افزایش تنش میان آمریکا و روسیه ممکن است جنگ اتمی را به یک تهدید واقعی تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، ژنرال "جیمز ای کارت رایت"، از مقام‌های ارشد و سابق تفنگداران ویژه آمریکا و "ولادیمیر دوورکین"، ژنرال بازنشسته ارتش روسیه در مطلبی در روزنامه نیویورک تایمز نسبت به خطرات دکترین سابق حملات اتمی در زمانی که روابط میان این دو رقیب جنگ سرد در پایین‌ترین حد خود قرار دارد، هشدار دادند.

این دو که از اندیشکده کمیسیون صفر جهانی برای کاهش خطر اتمی هستند، از مسکو و واشنگتن خواستند تا از وقوع این روند احتمالی جلوگیری کنند.

این دو مقام ارشد و سابق نظامی آمریکا و روسیه در این مقاله نوشتند: سه گزینه استراتژیک برای دو طرف وجود دارد که از دوران جنگ سرد بر جای مانده است، نخست حمله، دوم حمله متقابل پس از حمله و در آخر هشدار دادن. بر طبق آخرین گزینه، یک کشور در ابتدا و پس از رهگیری راکت‌های دشمن، موشک‌های اتمی خود را شلیک می‌کند. این کشور هدفش این است که پیش از انهدام موشک‌هایش توسط دشمن، از موشک‌های خود استفاده کند.

این دو ژنرال بازنشسته همچنین گفتند که این سیستم مستعد تحریک‌پذیری و ناکارآمدی است. با ظهور تکنولوژی‌های دقیق کامپیوتری، شانس وقوع چنین خطاهایی کاهش یافته است. اگرچه در زمانی که حملات سایبری به سرعت رو به افزایش است، خطر این مساله که شخصی به عمد باعث تحریک پذیری شود، افزایش یافته است. این مساله اهمیت گفت‌وگوهای روسیه و آمریکا درباره کاهش تنش‌ها درباره استفاده و یا امحای قوای هسته‌ای در جریان بحران را کاهش می‌دهد و خطر پرتاب اشتباه را به صفر می‌رساند.

روسیه و آمریکا در آوریل 2010 یک معاهده مشترک کاهش زرادخانه اتمی را که نیواستارت (معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک) است، امضا کردند. هدف این معاهده کاهش چشمگیر تعداد تسلیحات اتمی در اختیار دو کشور است. با وجود آنکه آمریکا و روسیه به این معاهده پایبندند و هرکدام تسلیحات آتمی خود را به 1500 کلاهک هسته‌ای کاهش دادند، اما همچنان دو کشور دارای بیشترین سلاح اتمی هستند.

فرانک روز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت: همکاری مسکو و واشنگتن و پایبندی آنها به این معاهده در بحبوحه تنش‌ها یک جنبه مثبت و نقطه قوت است. در چنین برهه دشواری، کاملا اهمیت دارد که شفاف سازی درباره جابه جایی و استقرار تسلیحات استراتژیک اتمی صورت بگیرد دو طرف به پیشرفت زیادی درباره کاهش و محدود سازی تسلیحات اتمی تا فوریه 2018 دست یافته‌اند.

انتهای پیام

کد N797347