ظریف در دیدار با وزرای نفت و خارجه ونزوئلا:

ایران از سیاست های ونزوئلا در چارچوب اوپک حمایت می کند

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران از سیاست ها و برنامه های ونزوئلا در چارچوب اوپک حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دلسی رودریگز، وزیر امور خارجه و  آسدروبال چاوز،  وزیر نفت ونزوئلا که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده اند، با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کردند.

طرفین در این دیدار درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی رایزنی نمودند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بر لزوم گسترش مناسبات دو کشور در همه زمینه ها از جمله روابط سیاسی، اقتصادی و انرژی تاکید کرد.

محمد جواد ظریف تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از سیاست ها و برنامه های ونزوئلا در چارچوب اوپک حمایت می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برنامه برخی کشورها برای کاهش قیمت نفت تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش وابستگی به در آمد نفت حرکت می کند و این امر در بودجه امسال کل کشور رعایت شده است و براین اساس کاهش قیمت نفت تاثیر زیادی بر ایران نگذاشت.

محمد جواد ظریف خطر افراطی گری و تروریسم را یک خطر واقعی برای منطقه خواند که مبارزه با ان از سوی برخی کشورها جدی گرفته نمی شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز تاسف از اینکه برخی کشورها بحران یمن را به یک دعوای مذهبی تبدیل کرده اند، اضافه کرد :این در حالی است که در یمن به گروه های مردمی حمله می شود و این حملات ارتباطی با مذهب آنها ندارد.

وی خاطر نشان کرد: در یمن ساختار نظامی وجود ندارد که به آن حمله شود و حملات انجام شده علیه اهداف غیر نظامی است.

 محمد جواد ظریف همچنین با اشاره به نامه ارسالی خود به دبیرکل سازمان ملل و وزرای امور خارجه همه کشورها در خصوص بحران یمن و طرح چهارماده ای ایران در این رابطه گفت: این طرح شامل اتش بس در زمین و هوا، ارسال کمکهای انسانی، گفتگوی بین یمنی ها بدون دخالت خارجی و تشکیل حکومت فراگیر است.

 دلسی رودریگر،  وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، برای توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها اعلام آمادگی  کرد.

وزیر امور خارجه ونزوئلا با اشاره به روابط راهبردی دو کشور بر لزوم همکاری و هماهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا در زمینه های منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.