طرح ۱۰ ماده‌ای اروپا برای مقابله با پدیده مهاجرت غیر قانونی

سیاسی

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در واکنش به غرق شدن نزدیک به ۷۰۰ مهاجر غیر قانونی در نزدیکی ایتالیا تشکیل جلسه داده بودند طرحی ۱۰ ماده ای را برای مقابله با این پدیده تدوین کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، در جريان جلسه اضطراری روز گذشته وزيران کشور و امور خارجه کشورهای اتحاديه اروپا در لوکزامبورگ، طرحی ۱۰ ماده‌ای برای مقابله با مشکل مهاجران در بخش‌ های جنوبی اروپا تصويب شد. 

اين طرح برای افزايش حضور در مرزهای آبی و نيز بررسی هوايی حدود پنج هزار نقطه مرزی اروپا است. همچنين مواردی برای همکاری با کشورهای همسايه مناطق بحران‌زده همچون ليبی و امکان بازگشت سريع برای مهاجران غيرقانونی هم در اين طرح تعريف شده است.

نابودی قایق قاچاقچیان از دیگر برنامه‌هایی است که اتحادیه اروپا به دنبال اجرای آن برای جلوگیری از مهاجرت غیر قانونی و همچنین کاهش آمار تلفات انسانی در هنگام مهاجرت است.

در همین رابطه «فدريکا موگرينی» مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، گفت اين طرح کمک می‌ کند تا برنامه‌ ريزی بهتر داشته باشيم. وی افزود که اين طرح همين هفته به ۲۸ عضو اتحاديه فرستاده خواهد شد.

در همین حال اعلام شد که قرار است رهبران اتحادیه اروپا، مسئله مهاجران غیرقانونی را روز پنج شنبه در نشستی اضطراری در بروکسل بررسی کنند.

در جريان غرق شدن کشتی حامل مهاجران در روز يکشنبه ۳۰ فروردين ماه در جنوب ايتاليا، حدود ۷۰۰ نفر کشته شده‌اند. برخی گزارش‌ها حاکی است ممکن است تلفات به ۹۰۰ تن هم برسد. 

موگرينی گفت: اين حادثه باعث شد تا اتحاديه اروپا از حضور اهريمنی قاچاقچیان انسان‌ به طور کامل بيدار شود و بداند اين مسئله يک حادثه و مربوط به امروز نيست و بايد برای آن برنامه داشت.

عمليات برای جمع‌ آوری قربانيان حادثه غرق شدن کشتی مهاجران روز يکشنبه هنوز در جريان است. کشور مالت اعلام کرده که قربانيان اين حادثه ممکن است به ۹۰۰ تن برسد. 

اين گزارش می‌گويد فقط در سال جاری ميلادی و در چهار ماه گذشته، بيش از يک يک هزار و ۸۰۰ مهاجر که قصد داشتند از مرز آبی عبور کنند، کشته شده‌اند. 

سازمان بين‌ المللی مهاجرت می‌گويد در همين دوره، حدود ۲۱ هزار مهاجر توانسته‌اند خود را به اروپا برسانند. آمار یاد شده مربوط به مهاجران فصلی است که در تابستان به بالاترین حد خود می‌ رسد. سال گذشته ميلادی، ۱۷۴ هزار نفر توانستند از مرزهای آبی عبور کرده و به اروپا برسند و نزديک به سه هزار و ۲۰۰ تن هم کشته شدند. 

بر اساس این گزارش اگر غرق شدن يک کشتی ديگر در نزديکی سواحل ليبی را که هفته گذشته رخ داد را نيز به این آمار اضافه کنیم، رقم تلفات سفرهای دريايی خطرناک مهاجران در دريای مديترانه طی هفته گذشته به حدود یک هزار نفر می رسد.