/سالروز اعلام انقلاب فرهنگی/

حسین رحیمی: بدون انقلاب فرهنگی، مسیرانقلاب متفاوت می‌شد

انقلاب اسلامي ايران,انقلاب فرهنگی

یک استاد دانشگاه با بیان این‌که «امام خمینی(ره) بارها فرموده‌اند که سرنوشت کشور با حضور نیروهای علمی تعیین می‌شود» گفت: اگر دانشگاه مسیری را انتخاب کند که در جهت انقلاب اسلامی نباشد به تدریج جامعه هم دچار انحراف می‌شود.

دکتر حسین رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در آستانه سالروز اعلام انقلاب فرهنگی 1359، با اشاره به این‌که «انقلاب فرهنگی از متن حرکت‌های دانشجویان مسلمان و انقلابی علیه وضعیت آن زمان دانشگاه‌ها برخاست» ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهک‌هایی که تعداد اعضای آن‌ها بسیار اندک بود در دانشگاه‌ها فعال شده بودند و سر و صدای زیادی می‌کردند. این گروهک‌ها از بیرون دانشگاه حمایت می‌شدند.

وی افزود: این گروهک‌ها با اقدامات خود محیط دانشگاه و همچنین جامعه را مسموم و با اقدامات خود فضای سیاسی را در دانشگاه‌ها حاکم کرده بودند به گونه‌ای که دانشگاه از ماموریت اصلی خود که همان آموزش و پژوهش بود بازمانده بود. در این شرایط دانشجویان انقلابی به دنبال بازگرداندن دانشگاه به ماموریت اصلی خود بودند و محوریت فعالیت‌های دانشجویان انقلابی نیز با دفتر تحکیم بود.

وی خاطرنشان کرد:‌ در این مقطع همه دانشجویان انقلابی در دفتر تحکیم وحدت فعال بودند. همچنین بسیاری از آن‌ها در سایر نهادهای انقلابی مثل جهاد سازندگی، کمیته‌ها و سپاه فعال بودند و به دولت کمک می‌کردند. این دانشجویان همزمان رسالت انقلابی خود را در دانشگاه پیگیری می‌کردند. اما وضعیت دانشگاه‌ها به دلیل فعالیت گروهک‌ها به گونه‌ای بود که دانشگاه نمی‌توانست وظایف اصلی خود را که همان آموزش و پژوهش بود را دنبال کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس همچنین با بیان این‌که «تلاش دانشجویان انقلابی خوشبختانه مورد تایید امام خمینی(ره) ، آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی قرار گرفته بود» خاطرنشان کرد: هر ذهن منطقی در آن مقطع به این نتیجه می‌رسید که باید در دانشگاه اقدامی انقلابی انجام گیرد. امام(ره) هم فرموده بود که باید انقلاب سراسری در دانشگاه انجام بگیرد. شاید با همین جمله حرکت انقلابی فرهنگی در دانشگاه آغاز شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «انقلاب فرهنگی فقط یک اقدام سیاسی نبود» اظهار کرد: مردم با پیروزی انقلاب اسلامی حرکت اصلی سیاسی خود را انجام داده بودند؛ بنابراین انقلاب فرهنگی یک مساله فرهنگی، علمی و آموزشی بود که اثرات بلند مدتی داشت. به نظر من اگر انقلاب فرهنگی انجام نمی‌گرفت مسیرانقلاب به گونه‌ دیگر رقم می‌خورد.

وی معتقد است: اثر انقلاب فرهنگی از تاثیر تسخیر لانه جاسوسی هم بیشتر بود؛ زیرا در تسخیر لانه جاسوسی اثر مثبت مقطعی به وجود آمد اما انقلاب فرهنگی دارای اثرات بلند مدتی بود که تشکیل جهاد دانشگاهی بحث وحدت حوزه و دانشگاه، اعزام دانشجویان به جبهه بخشی از محصولات این انقلاب فرهنگی بود. اکنون نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز یکی از نهادهای مهم در کشور است که مسئولان عالی رتبه‌ نظام دراین شورا حضور دارند.

رحیمی همچنین خاطرنشان کرد: من در مقطع انقلاب فرهنگی دانشجوی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه امیر کبیر بودم و در دفتر تحکیم وحدت فعالیت داشتم. برای چند روز از تهران خارج شده بودم و وقتی به تهران برگشتم از طریق دوستانم پیام نوروزی حضرت امام(ره) درباره‌ ضرورت وقوع یک انقلاب اساسی در دانشگاه‌ها را شنیدیم. ما پیش از پیام امام(ره) جلسات مختلفی درباره‌ وضعیت دانشگاه‌ها داشتیم اما به نتیجه‌ مشخصی نمی‌رسیدیم. پیام امام در واقع راهگشای ما شد و باعث شد بر اساس این پیام جلسات مختلفی داشته باشیم و درباره‌ انقلاب فرهنگی به نتیجه برسیم.

وی درپایان تاکید کرد: در مقطع آغاز انقلاب فرهنگی آیت‌الله هاشمی توسط گروهک‌های ضدانقلاب در دانشگاه تبریز مورد اهانت قرار گرفته بود؛ بنابراین ما ضرورت انقلاب فرهنگی را درک کردیم و دانشگاه برای مقطعی برای بازگشت به مسیر اصلی خود یعنی فعالیت در زمینه‌ علمی و پژوهشی تعطیل شد.

انتهای پیام

کد N797118