امنیت مرزی، محور مذاکرات نخست وزیر استرالیا در ترکیه

نخست وزیر استرالیا امروز (دوشنبه) گفت، از سفرش به ترکیه به منظور گرامی داشت "روز سربازان ارتش نیوزلند و استرالیا" برای ترغیب آنکارا در خصوص افزایش تدابیر امنیتی مرزی‌اش با سوریه و عراق استفاده خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مرز یکی از مسیرهای ترجیحی در بین شبه نظامیان خارجی است که قصد پیوستن به تروریست‌های داعش را دارند و قدرت‌های غربی نیز از ترکیه به خاطر عدم مسدود کردن این مسیر مرزی انتقاد کرده‌اند.

تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا گفت: در سفرم به ترکیه این مساله را با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور مطرح خواهم کرد.

وی در جریان سفرش به نیوزلند افزود: کاملا مشخص است استرالیایی‌های که به داعش پیوسته‌اند عمدتا از طریق ترکیه به سوریه و عراق رفته‌اند.

ابوت ادامه داد: در نتیجه با رئیس جمهوری ترکیه درباره آنچه که می‌توانیم برای نظارت وکنترل هرچه بهتر این مرز انجام دهیم و اطمینان از جلوگیری از سفر افرادی که هیچ دلیلی برای رفتن به این مناطق ندارند، مذاکره خواهم کرد.

وی گفت: بسیار مهم و حیاتی است تا از پیوستن جوانان استرالیایی ساده و تاثیرپذیر به داعش جلوگیری کنیم.

ابوت قرار است در چند روز آتی برای بزرگداشت صدمین سالروز نبرد گالیپولی در جنگ جهانی اول به ترکیه برود.

اظهارات ابوت در بحبوحه تشدید تدابیر امنیتی برای رویدادهای مربوط به بزرگداشت "روز سربازان ارتش نیوزلند و استرالیا" در 25 آوریل (5 اردیبهشت) سال جاری میلادی مطرح شده است. پس از آنکه پلیس استرالیا یکی از توطئه‌های مرتبط با داعش را برای حمله در جریان این مراسم بزرگداشت کشف کرد، تدابیر امنیتی استرالیا تشدید یافته است.

پلیس استرالیا روز شنبه در حملات مقابله با تروریسم در ملبورن پنج فرد را بازداشت کرده و یکی از آن‌ها را به توطئه برای ارتکاب اقدامات تروریستی متهم کرد.

ابوت گفت: تهدید داخلی تروریست‌های داعش بر اینکه چرا استرالیا و نیوزلند به ماموریت‌های آموزشی برای تقویت توانایی ارتش عراق در مبارزه با داعش نیرو اعزام می‌کنند، تاکید دارد.

وی افزود: ما به عنوان مردمی صلح طلب تمایلی به شرکت در درگیری‌های خارجی نداریم اما این درگیری‌ خاص ما را نیز گرفتار کرده است.

ابوت ادامه داد بهترین کاری که مردم استرالیا و نیوزلند می‌توانند انجام دهند این است که در هر جایی که هستند در مراسم "روز سربازان ارتش نیوزلند و استرالیا" شرکت کرده و ارزش‌ها، منافع و نیروهای مسلح را حمایت کنند.

انتهای پیام

کد N796918