در دیدار مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان

شمخانی: چرا به پایگاه‌های القاعده در یمن حمله نمی‌کنند

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گسترش جنگ در کشورهای منطقه را تهدیدی علیه امنیت، ثبات و منافع بلند مدت همه کشورها دانست.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران صبح دوشنبه در دیدار حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان با تبریک به مناسبت رای اعتماد پارلمان افغانستان و تکمیل کابینه دولت وحدت ملی آن را سرآغازی برای حرکت پرشتاب در راستای تعاملات و همکاری‌های گسترده میان دو کشور در زمینه مقابله با تهدیدات مشترک، مسائل اقتصادی، حمل و نقل و مهاجران توصیف کرد.

شمخانی هم‌چنین با ابراز تاسف نسبت به کشته و زخمی شدن ده‌ها شهروند این کشور در عملیات تروریستی اخیر، گسترش ناامنی و ترور را سیاست دیرینه برخی قدرت‌ها برای استهلاک ظرفیت‌های ملی و جایگاه منطقه‌یی کشورهای اسلامی دانست و افزود؛ تروریسم همواره ابزاری به منظور توجیه دخالت‌های نظامی، سیاسی و اقتصادی توسط برخی کشورها بوده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، امنیت مرزی میان دو کشور را عامل اساسی در توسعه زیربنایی و اقتصادی مناطق مرزی، افزایش مبادلات تجاری و کاهش قاچاق مواد مخدر دانست و افزود؛ سرمایه‌گذاری مشترک در این زمینه و بومی‌سازی امنیت راهکار موثر خواهد بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گسترش جنگ در کشورهای منطقه را تهدیدی علیه امنیت، ثبات و منافع بلند مدت همه کشورها دانست و توقف فوری حملات هوایی و دریایی علیه مردم بی‌دفاع یمن را خواستار شد.

وی افزود؛ حملات هوایی تاکنون زیرساخت‌ها، بیمارستان‌ها و خانه‌های مردم غیرنظامی را تخریب کرده است و این در حالی است که هیچ حمله‌ای تاکنون به پایگاه‌های القاعده که تهدید اصلی یمن و منطقه است انجام نشده است.

حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان، سفر رییس‌جمهور این کشور به جمهوری اسلامی ایران را سرآغاز فصل تازه‌ای در روابط میان ایران و افغانستان عنوان کرد و افزود: دولت جدید افغانستان مصمم است ضمن توسعه روابط همه جانبه با همسایه قدرتمند خود از تجربه‌های ارزنده جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریسم و حل و فصل مسائل سیاسی، اقتصادی و امنیتی استفاده کند.

او در پایان با موثر دانستن اقدامات ایران در مبارزه با مواد مخدر خواستار گسترش همکاری‌ها میان کشورهای همسایه افغانستان برای ریشه‌کن کردن تولید و قاچاق مواد افیونی شد.

انتهای پیام

کد N796545