اجمالی/عراقچی در همایش مذاکرات هسته‌ای لوزان از دیدگاه علوم سیاسی:

تنها یک توافق خواهیم داشت/عدم توافق در صورت زیاده خواهی طرف مقابل

سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: اگر آنطور که بعضی‌ها تصور می کنند کلاه سر ما رفته بود کنگره باید به دولت آمریکا می‌گفت که به همین روش مذاکراتی ادامه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در همایش مذاکرات هسته‌ای لوزان از دیدگاه علوم سیاسی در پاسخ به موضوعات مطرح‌شده از سوی منتقدان گفت: ما اصولا هنوز هیچ توافقی نداریم و تنها یک توافق در یک مرحله خواهیم داشت که حدود ۱۰ تیر و یا آخر ژوئن و یا شاید هم زودتر، خواهد بود.

وی افزود: آنچه که اکنون به عنوان بیانیه لوزان معروف است مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها است و دوستانی که بیانیه را حسابی شخم زده‌اند دقت کرده‌اند که حرف از سروشن (راه‌حل‌ها) است. راه‌حل‌ها، شاخص‌های ما در رسیدن به توافق هستند.

عراقچی با بیان اینکه اکنون در همه موضوعات مورد مذاکره از جمله غنی‌سازی، نطنز، فردو و اراک به یک مجموعه راه حل رسیده ایم و می دانیم چطور می توان مشکل را حل کرد، اظهار داشت: باید این موضوعات را مکتوب کنیم و البته کار سختی است و سخت تر از گذشته است، ممکن است زیاده‌خواهی و رفتارهای طرف مقابل منجر به عدم توافق شود.

وی با اشاره به دست‌هایی که به دنبال عدم موفقیت توافق هستند، بیان کرد: به عنوان نمونه آخرین تلاش از سوی کنگره صورت گرفت. کنگره به اوباما می گوید این چه توافقی است و نقطه جالب این است که توافق از نظر کنگره مطلوب نیست و آنطور که بعضی‌ها تصور می کنند نیست که سر ما کلاه رفته است که در این صورت کنگره باید به اوباما می‌گفت این راه را ادامه دهید.

عراقچی با اشاره به نامه ۴۷ نماینده کنگره به رهبران ایران اظهار داشت: این نامه کاملا غیرمسبوق به سابقه در روابط بین‌الملل است که ۴۷ نماینده به رهبر کشور دیگری که دشمن می‌شمارند نامه بنویسند که در مذاکره با رئیس‌جمهور ما کلاه سرش نرود.

ادامه دارد...