۰
رییس جمهوری هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید الجزایر:

قدردانی از مواضع الجزایر در خصوص برنامه هسته ای ایران

  • ۱۷بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
حسن روحانی, سفیر جدید الجزایر

رییس جمهوری، رژیم صهیونیستی را خطر اصلی منطقه در زمینه سلاح های کشتار جمعی نظیر تسلیحات هسته ای، شیمیایی و میکروبی دانست و گفت: همه کشورها باید به فشارهای سیاسی خود با هدف سرفرود آوردن این رژیم در برابر قوانین بین المللی و پذیرش این قوانین، بیفزایند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز دوشنبه و پس از دریافت استوارنامه سفیر جدید الجزایر با قدردانی از مواضع خوب الجزیره از برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در طول سال های گذشته اظهارداشت: دو کشور در این موضوع اشتراک نظر دارند که همه کشورها می توانند در چارچوب معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی(ان.پی.تی)، از انرژی صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند و منطقه و جهان باید عاری از سلاح های کشتار جمعی باشد.
وی با اشاره به عضویت ایران و الجزایر در سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک)، قیمت امروز نفت را به زیان تولیدکنندگان و ثبات بازار جهانی دانست.
رییس جمهوری اظهارامیدواری کرد: تلاش های دو کشور درکنار سایر کشورهای هم نظر برای بازگشت تعادل به بازار نفت ادامه یابد.
روحانی همچنین وجود درگیری های سیاسی و معضل تروریسم در کشورهای منطقه را خاطرنشان کرد و گفت: مسایل در لیبی ، سوریه و یمن با راه حل نظامی خاتمه نمی یابد و همه باید کمک کنیم تا با راه حل سیاسی، مشکلات حل و فصل شود.
وی ادامه داد: دریمن مردم بی گناه ، زنان و کودکان کشته می شوند و بسیاری از زیربناهای اقتصادی ویران شده است. در این شرایط برخی از کشورهای منطقه بجای ایجاد ائتلاف برای جلوگیری از درگیری و استقرار صلح و برای نجات منطقه ، متاسفانه برای بمباران منطقه ائتلاف تشکیل داده اند.
روحانی گفت : امیدوارم کشورهای خواهان صلح در منطقه نظیر ایران و الجزایر بتوانند در این باره رایزنی های خود را افزایش دهند و برای صلح و استفاده از راه حل سیاسی توفیق بدست آورند.
** اعلام نگرانی از تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا
عبدالمنعم احریز سفیر جدید الجزایر در ایران نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رییس جمهوری کشورش به رهبر معظم انقلاب ، رییس جمهوری و دولت و ملت ایران ، اراده مسولان عالی رتبه کشورش را برای گسترش و تعمیق همکاری ها با ایران آنگونه که شایسته ملت های دو کشور است، خاطرنشان ساخت.
وی از تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور برای بررسی مناسبات فیمابین در ماه های اخیر و برنامه ریزی برای توسعه همکاری سیاسی در الجزایر خبر داد و گفت: تهران و الجزیره در بسیاری از مسایل دو جانبه و منطقه ای ، می توانند همکاری کنند.
سفیر جدید الجزایر در تهران با اعلام همبستگی کشورش با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در سال های گذشته ، ابراز خرسندی الجزایر را از تفاهم حاصل شده میان ایران و 1+5 یادآور شد و آن را گامی مهم در جهت حفظ صلح در منطقه و جهان توصیف کرد.
وی همچنین با اعلام نگرانی از تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا ، گفت : الجزایر تلاش می کند تا با افزایش رایزنی ، همکاری همه جانبه جهت حل مسایل مالی ، لیبی و یمن بوجود آورد زیرا هدف این کشور جلوگیری از ویرانی و خونریزی در منطقه و حفظ تمامیت ارضی کشورها است.

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.