با هدف شکستن رکود سیاسی؛

وزیران دولت توافق ملی فسطین وارد غزه شدند

غزه

هیاتی از وزیران فلسطین و مقامات ارشد دولت "توافق ملی" مستقر در کرانه باختری با هدف رفع اختلاف پردردسر در خصوص کارمندان و کارگران وارد غزه شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این هیات یک روز پس از آن وارد نوار غزه شد که دو بمب در شهر غزه منفجر شده اما هیچ تلفاتی به همراه نداشت، رویدادی که بر افزایش مشکلات امنیتی در نوار غزه تاکید می‌کند.

یکی از مقامات ارشد مرزی گفت: حدود 40 مقام دولتی از جمله هشت وزیر از گذرگاه "بیت حانون" عبور کرده و وارد نوار غزه شدند.

در راس این دیدار مساله کارمندان دولتی وجود دارد که به اختلاف بزرگی میان جنبش فتح به رهبری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مستقر در کرانه باختری و جنبش حماس مستقر در غزه تبدیل شود.

از سال 2014 میلادی که جنبش‌های فتح و حماس تلاش کردند، اختلافات خود را کنار گذاشته و به سال‌ها رقابت شدید و خونین پایان دهند، جنش حماس از دولت "توافق ملی" خواست تا حقوق 50 هزار کارمند جنبش حماس را پرداخت کند.

آنها زمام امور را از دست 70 هزار کارمند تشکیلات خودگردان فلسطین که به دنبال تصرف نوار غزه به دست جنبش حماس مجبور به ترک سمت‌هایشان شده بودند، گرفتند اما این 70 هزار کارمند همچنان حقوق‌های خود را دریافت کرده‌اند.

اما دولت توافق ملی متعهد شد تا این 70 هزار کارمند سابق را به جایگاه‌های خود بازگرداند و گفت، کارمندان جنبش حماس تنها در صورت نیاز استخدام خواهند شد.

از زمانی که دولت توافق ملی در ژوئن سال 2014 میلادی زمان امور را به دست گرفته حدود نیمی از کارمندان حماس حقوقی دریافت نکرده‌اند.

سخنگوی دولت "توافق ملی" گفت: استخدام کارمندانی که پیش از سال 2007 میلادی کار می‌کردند از امروز (دوشنبه) آغاز و هفت مه سال جاری میلادی پایان می‌یابد.

در واکنش، سخنگوی جنبش حماس گفت: دولت باید از سیاست تبعیضی خود در رابطه با کارمندانی که توسط جنبش حماس استخدام شده‌اند، پایان دهد.

رامی حمدالله، نخست وزیر دولت "توافق ملی" در بیانیه‌ای گفت: یکی دیگر از اولویت‌های این سفر بازسازی غزه است که در پی 50 روز جنگ با اسرائیل در تابستان سال گذشته میلادی باعث کشته شدن 2200 فلسطینی و تخریب 160 هزار واحد مسکونی شد.

انتهای پیام

کد N796255