توافق طرف‌های درگیر لیبی با 80% پیش‌نویس طرح صلح سازمان ملل

سیاسی

فرستاده سازمان ملل به لیبی از توافق طرف‌های درگیر در این کشور با 80% از پیش‌نویس طرح پیشنهادی سازمان ملل و پایان دور چهارم مذاکرات سیاسی در این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری الفجر، برناردینو لئون، فرستاده سازمان ملل به لیبی در جریان کنفرانس مطبوعاتی در محل برگزاری مذاکرات گفت: دور چهارم مذاکرات سیاسی را به تازگی به اتمام رساندیم و می‌توانم بگویم اکنون پیش‌نویسی را در دست داریم که به نظر می‌رسد به توافق نهایی بسیار نزدیک است.

لئون در ادامه گفت: 80% این پیش‌نویس مورد تایید قرار گرفته اما این بدان معنا نیست که هیچ‌گونه تغییر یا اصلاحی صورت نخواهد گرفت بلکه مواردی وجود دارد که طرف‌های لیبیایی باید در مورد آن مذاکره کنند.

فرستاده سازمان ملل به لیبی با اشاره به اینکه به احتمال زیاد دور بعدی مذاکرات هفته آینده آغاز خواهد شد، گفت: امیدوارم که دور بعدی مذاکرات از هفته آینده از سر گرفته شود و طرف‌ها به توافق نهایی دست یابند.

لئون در این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: می‌دانیم که مخالفان این مذاکرات در این روزها و هفته‌های آینده فعالیت‌های خود را افزایش می‌دهند اما سازمان ملل و جامعه بین‌المللی بر ادامه این مذاکرات در راستای دستیابی به توافق اصرار دارد و طرف‌های این گفت‌وگو باید به کسانی که می‌خواهند روند سیاسی در کشور را مختل و گزینه نظامی را در لیبی اجرا کنند، جواب دندان‌شکنی بدهند.

هیات سازمان ملل اعلام کرد که اصلاحیه‌های مورد نظر طرف‌های درگیر لیبی را درباره پیش‌نویس طرح پیشنهادی‌ این سازمان دریافت کرده است و در راستای دستیابی به توافق برای تشکیل دولت ملی متحد تلاش می‌کند.

در کنار اظهارات خوشبینانه لئون برخی خبرها حاکی از ادامه درگیری‌ها در مناطق متعدد لیبی است.

در پایتخت نیز گزارش‌هایی از افزایش فعالیت‌های تروریستی داعش وجود دارد اما این اخبار هنوز تایید نشده است.

در حالی دور چهارم مذاکرات سیاسی در لیبی به پایان رسید که گروه ترویستی داعش ویدیویی از اعدام دسته جمعی تعدادی از مسیحیان اتیوپیایی به جرم "سر باز زدن از پرداخت مالیات" منتشر کرد.

همچنین دست‌کم 21 تن که بیشترشان از نیروهای وابسته به دولت لیبی بودند در درگیری‌های دو منطقه "تاجورا" و "فشلوم"، واقع در شرق طرابلس با نیروهای فجر لیبی کشته شدند.

انتهای پیام

کد N796226