افشای هویت "مغز متفکر" و "مرد پشت پرده" داعش

یک مجله آلمانی اعلام کرد که اطلاعاتی به دست آورده که هویت رهبر استراتژیک و مغز متفکر داعش در تصرف شمال سوریه و بخش‌های وسیعی از عراق را افشا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هفته نامه آلمانی اشپیگل نوشت: سمیر عبد محمد الخلیفاوی که با نام "حجی بکر" شناخته می‌شد، در ژانویه 2014 توسط مخالفان سوری کشته شد. وی که مغز متفکر و طراح استراتژیک داعش محسوب می‌شد یک سرهنگ سازمان اطلاعات صدام بود و بر پرونده‌های امنیتی و جاسوسی این سازمان اشراف کامل داشت.

این مجله در ادامه نوشت که پس از مذاکره طولانی مدت با یک گروه مخالف سوری در حلب، واقع در شمال سوریه توانسته 31 سند و مدرک به دست آورد داد. این اسناد در پی فرار داعش از منطقه به دست مخالفان سوری افتاده بود.

اشپیگل می‌گوید این اسناد و مدارک شامل دست نوشته‌ها و طرح‌های کلی و استراتژیک برای به دست گرفتن کنترل شمال سوریه هستند و بر اداره دولت اساس فعالیت‌های جاسوسی، قتل و آدم ربایی اشاره می‌کند که دستگاه اطلاعاتی صدام آنها را به کار می‌گرفت. حجی تلاش داشت تا نوعی سازمان اطلاعات با نام "دستگاه اطلاعات خلافت" به وجود آورد که بسیار به سازمان اطلاعات آلمان شرقی

شباهت داشت.

مجله اشپیگل درباره سرگذشت وی نوشت: حجی بکر پس از تصمیم آمریکا برای انحلال ارتش عراق در 2003 بیکار شد. در سال‌های 2006 تا 2008 در اردوگاه‌ نظامی بوکای آمریکا و زندان ابوغریب بود و در آن‌ سال‌ها تحت تاثیر گروه‌های افراطی قرار گرفت. در 2010 وی و گروهی از افسران اطلاعاتی سابق عراق اولین کسانی بودند که ابوبکر البغدادی را یک روحانی سنی بود رهبر داعش خواندند، اقدامی که برای دادن بعد مذهبی برای گروه داعش در نظر گرفته شد.

این مجله آلمانی به نقل از یک خبرنگار عراقی که یکی از نزدیکانش از نیروهای حجی بوده نوشت: حجی بکر یک ملی‌گرا بود نه یک افراط گرای مذهبی.

گروه داعش که به خاطر اقدامات وحشتناک چون تجاوز، شکنجه و سربریدن افراد بر سر زبان‌ها افتاده است در ژوئن 2014 و پس از تصرف بخش‌های گسترده‌ای از عراق و سوریه "خلافت" خود را اعلام کرد.

انتهای پیام

کد N796063