سفیر آمریکا از لهستان عذرخواهی کرد

سفیر آمریکا در لهستان به دلیل اظهارات نامناسب رئیس اف.بی.آی در خصوص همدست بودن لهستان با آلمان نازی در واقعه هولوکاست عذرخواهی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پی انتشار مقاله "جیمز کومی"، مدیر اف.بی.آی در روزنامه واشنگتن پست، "برونیسلاو کوموروفسکی"، رئیس‌جمهوری لهستان آن را توهین به کشورش توصیف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه لهستان نیز اعلام کرد، دولت این کشور در اعتراض به اظهارات نامناسب مدیر اف.بی آی آمریکا در خصوص همدست بودن لهستان با آلمان نازی در واقعه هولوکاست، سفیر آمریکا در این کشور را احضار کرد.

اخیرا جیمز کومی، مدیر اف.بی.آی آمریکا مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست چاپ کرد که خشم دولت لهستان و محکومیت رسانه‌ها و سیاستمداران این کشور را در پی داشت.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه لهستان اعلام کرد، دولت لهستان، سفیر آمریکا در این کشور را به وزارت امور خارجه احضار کرد و خواهان عذرخواهی رسمی آمریکا از بابت این است.

در مقاله‌ای که کومی منتشر کرد، نوشته شده است: قاتلان و همدستان آن‌ها از کشورهای آلمان،‌ لهستان و مجارستان و بسیاری از دیگر کشورها (در جریان هولوکاست) اعتقادی به اینکه کاری شیطانی انجام می‌دهند، نداشتند. آن‌ها خود را متقاعد کرده بودند که کار درستی انجام می‌دهند و باید چنین کاری انجام دهند.

دولت لهستان با محکوم کردن این مقاله عنوان کرد که این متن با تحریف تاریخ می‌گوید، لهستان همدست نازی‌ها بوده است.

سفیر لهستان در آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفت که این اظهارات غیرقابل پذیرش بوده و وی با نوشتن نامه‌ای به جیمز کومی نسبت به تحریف تاریخ به ویژه متهم کردن لهستانی‌ها به جرائمی که نه فقط مرتکب نشده‌اند بلکه خودشان قربانی آن‌ها بوده‌اند، اعتراض کرده است.

"استفان مال"، سفیر آمریکا در ورشو پس از دیدار با معاون وزیر امور خارجه لهستان در جمع خبرنگاران گفت که تنها نازی‌ها مسئول هولوکاست بوده‌اند. وی افزود: من عقایدی مبنی بر اینکه لهستان به هر نحوی مسوول هولوکاست هستند، رد می‌کنم و می‌گویم که چنین سخنانی موضع دولت ایالات متحده آمریکا نیست. آلمان نازی تنها مسوول این واقعه هستند.

انتهای پیام

کد N796062