یوسفی‌مقدم در گفت‌وگو با ایسنا:

لزومی ندارد ایرانی‌ها پول خود را در عربستان خرج کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی‌مقدم ,عربستان

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم گفت: امروز جوامع اسلامی و سازمان‌ها باید با یک رویکرد قاطع و درست در قضیه حادثه فرودگاه جده ورود کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «حرمین شریفین برای تمام مسلمانان مکانی مقدس و ارزشمند است» اظهار کرد:‌ به طور طبیعی امنیت کافی برای تمامی زائران و از جمله زائران بیت الله الحرام باید فراهم شود و در وهله اول تامین امنیت مکه و مدینه بر عهده دولت عربستان سعودی است و این جریانی که در جده رخ داد نشان از آن دارد که دولت عربستان سعودی توان ایجاد امنیت برای زائران بیت الله الحرام را ندارد.

وی اضافه کرد: این مساله شاید برای یک ایرانی اتفاق افتاده باشد، ولی ممکن است برای سایر کشورها هم رخ دهد و این حرکت بیانگر آن است که ماموران عربستان سعودی نالایق هستند. کسانی که زائر هستند و می‌خواهند سرمایه معنوی کسب کنند نباید این طور دچار ناامنی شوند.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم خاطرنشان کرد: اگر ما در این راستا واکنش و رویکردی نداشته باشیم ممکن است این امر باز هم تکرار شود. امروز جوامع اسلامی و سازمان‌ها باید با یک رویکرد قاطع و درست در این قضیه ورود پیدا کرده و اثبات کنند که عربستان سعودی نمی‌تواند امنیت را برای زائران کشورهای اسلامی فراهم کند.

یوسفی‌مقدم خاطرنشان کرد: کشورهای اسلامی باید با یکدیگر در این راستا تعامل و مراوده داشته باشند و نگذارند افراد نالایق این گونه کارها را انجام دهند چرا که با بی تفاوتی امنیت سایر کشورها هم به خطر می‌افتد.

وی افزود: ما برای جایگزین کردن حج عمره اعمال مستحبی زیادی داریم که در احادیث روایی هم به آن اشاره شده است. ما وقتی می‌توانیم این پول را برای رفع احتیاج برادران و خواهران دینی خود خرج کنیم چه لزومی دارد که آن را در کشوری خرج کنیم که صرف بمب و گلوله شود و به جان سایر مسلمان‌ها بیفتد. ما می‌توانیم این پول را در کشور خود خرج کنیم که ثواب بسیار زیادی هم دارد.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم تصریح کرد: امیدواریم که جمهوری اسلامی با قاطعیت بیشتری در این زمینه برخورد کند چرا که ملت ایران یک ملت محترم است و احدی حق ندارد به آن‌ها تعرض کند. افرادی که خودشان را امین بیت الله الحرام می‌دانند نباید این گونه امنیت روحی و روانی مردم را به خطر بیاندازند.

انتهای پیام
کد N795906