رایزنی ابوت با مقامات ترکیه در مورد راه های مبارزه با تروریسم

سیاسی

نخست وزیر استرالیا در دیدار با مقامات ترکیه قصد دارد در مورد راه های مقابله با پیوستن اتباع خارجی به تروریست های داعش گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه ABC، «تونی ابوت» نخست وزیر استرالیا که اواخر هفته به ترکیه می رود قصد دارد در گفتگو با مقامات این کشور در مورد راه های جلوگیری از پیوستن شهروندان غربی به تروریست های داعش رایزنی کند.

وی طی اظهاراتی در آستانه برگزاری مراسم گرامیداشت کشته شدگان ارتش مشترک استرالیا و نیوزیلند (ANZAC) در نبرد گالیپولی گفت با مقامات ترکیه در مورد این که چگونه می توان با تقویت حضور نیروهای مرزی از عبور افراد بیشتر به سمت سوریه جلوگیری کرد، گفتگو خواهد کرد.

ابوت با اشاره به عزیمت شمار زیادی از شهروندان جوان استرالیایی به ترکیه برای پیوستن به تروریست های داعش بر لزوم ممانعت از کشته شدن بیهوده این افراد تاکید کرد.

ابوت با انتشار پیامی ویدیویی در شبکه یوتیوب از شهروندان استرالیایی خواست در مراسم گرامیداشت قربانیان نبرد گالیپولی شرکت کنند. وی همچنین با اشاره به کشته شدن 100 هزار نظامی استرالیایی از زمان جنگ جهانی اول تا کنون گفت مردم استرالیا، پیر و جوان باید نباید فداکاری این افراد را فراموش کنند.

گفتنی است نبرد گالیپولی که در ترکیه با نام نبرد چاناک قلعه شناخته می‌شود در سال 1915 و با حمله نیروهای متفق به عثمانی برای تصرف تنگه داردانل درگرفت. در این نبرد دهها هزار نفر از نیروهای آنزاک کشته و زخمی شدند. در استرالیا و نیوزلند هرساله این روز به یادبود کشته شدگان و مجروحان این جنگ گرامی داشته می‌شود.