تایید حکم اعدام 11 تن از متهمان اغتشاشات پورت سعید مصر

سیاسی

دادگاه تجدیدنظر مصر امروز (یکشنبه) گروهی از متهمان پرونده اغتشاشات سال 2012 در جریان بازی دو تیم المصری و الاهلی در استادیوم شهر پورت سعید، یازده تن از آنان را به اعدام محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ماه فوریه سال گذشته میلادی دادگاه استیناف مصر حکم دادگاه بدوی در محکوم کردن 21 تن از متهمان اغتشاشات استادیوم پورت سعید به اعدام را رد کرد و در دستور داد 73 تن از متهم این پرونده بار دیگر محاکمه شوند.

درگیری‌های فوریه 2012 پس از آن رخ داد که بعد از مسابقه تیم المصری و تیم الاهلی در استادیوم شهر پورت سعید، هواداران المصری به طرفداران الاهلی حمله کردند و درنتیجه زد و خورد 74 تن که بیشتر از هواداران الاهلی بودند، کشته شدند. حکم اعدام 11 متهم مذکور به منظور تائید به مفتی اعظم مصر ارجاع داده شده است.

قرار است این دادگاه تصمیم نهایی را درباره احکام این پرونده تا 30 مه سال جاری اتخاذ کند. از جمله 73 متهم این پرونده ، 9 افسر پلیس و سه تن از مقامات باشگاه المصری هستند و باقی آن‌ها نیز هواداران این باشگاه هستند.

دو تن از کسانی که به اعدام محکوم شدند فراری هستند. جلسه امروز دادگاه به دلایل امنیتی در شهر قاهره برگزار شد و هیچ یک از خانواده‌های قربانیان و متهمان اجازه حضور در آن را پیدا کردند.

حکم امروز نیز قابل تجدید نظر است. به دنبال اغتشاشات سال 2012 در استادیوم پورت سعید به مدت چند روز اعتراضات خشونت آمیز در قاهره اتفاق افتاد که در جریان آن 16 تن دیگر در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند.

انتهای پیام

کد N795632