قشقاوی با اشاره به وضعیت پناهجویان ایرانی؛

دیپورت اجباری خلاف حقوق بشر/ بازگشت داوطلبانه را می‌پذیریم

سیاسی

معاون کنسولی و امور ایرانیان وزارت امورخارجه با انتقاد از پدیده دیپورت اجباری پناهجویان از سوی برخی کشورهای غربی تاکید کرد: از نظر ما بازگشت داوطلبانه هر ایرانی به کشور خود ایرادی ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال سفر وزیر امورخارجه استرالیا به کشورمان، حسن قشقاوی معاون کنسولی و امور ایرانیان وزارت امورخارجه انگیزه این سفر را مبتنی بر ایجاد روابط دوجانبه و تحولات مربوط به مسائل هسته ای دانست و گفت: استرالیایی ها همواره در خصوص بحث پناهندگی دیدارهایی را با مقامات ایرانی داشته‌اند و سخت گیری ها نیز در این زمینه جدا از مهاجرت پذیری این کشور نیست.

وی این مسئله را مرتبط با پدیده ایران هراسی عنوان کرد و افزود: در این راستا انگیزه های کاذبی برای سفر به این کشورها ایجاد می شود؛ قوه قضاییه نیز در این راستا بسیار قوی عمل می کند.

قشقاوی در گفتگو با رادیو گفتگو ادامه داد: همه دولت های مهاجرپذیر ابتدا سعی می کنند نیروها را غربال کنند و آن بخشی که احساس می کنند برای جامعه شان مفید خواهند بود در یک پروسه زمانی جذب می کنند.

وی اضافه کرد: بخشی که مایل به جذب آن‌ها نیستند، به حوزه کنسولی سفارتخانه ارجاع داده می شوند تا دیپورت اجباری شوند.

قشقاوی اصلی‌ترین خواست غربی ها و کشورهای مهاجرپذیر را مبتنی بر پذیرش دیپورت اجباری از سوی جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: ایران دیپورت اجباری را خلاف حقوق بشر می داند؛ در حالیکه از منظر ما بازگشت داوطلبانه هر ایرانی به کشور خود هیچ ایرادی ندارد و سفارتخانه های ما موظف هستند زمینه این بازگشت را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه هیچ آماری از پناه جویی نداریم، دلایل این فقدان آماری را امتناع پناهنده ها از ارائه آمار عنوان کرد.

قشقاوی تصریح کرد: اصل پناه جویی از نفاق عظیمی برخوردار است؛ چراکه این امر یکی از شگفت انگیزترین اقدامات غیرانسانی است.

وی خاطرنشان کرد: اگر دیپورت اجباری در میان نباشد، هیچ مشکلی نخواهیم داشت؛ چراکه حق هر ایرانی است که به سرزمین مادری خود بازگردد.