نماینده مردم دیر: ملت از حق هسته‌ای خود نمی‌گذرد

نماینده مردم دیر گفت: اعتراف طرف مذاکره‌کننده به پروسه غنی‌سازی در ایران جای تامل دارد اما جا دارد تا وزارت امور خارجه نسبت به انتشار برگه تفسیر فکت‌شیت ایران و 1+5 اقدام کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام موسی احمدی، نماینده مردم دیر در مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور خود در جلسه علنی، با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 گفت: ضمن تشکر از تلاش‌های بی دریغ مذاکره کنندگان هسته‌ای جامعه جهانی بداند که ملت ایران از حقوق حقه خود گذشت نخواهد کرد. و ملت ایران امروز مذاکرات را به عنوان یک فرصت می‌داند تا در قالب مذاکره، حقانیت خود را به گوش جهانیان برساند و با سعه‌صدر و تحت هدایت رهبری نظام توانمندی خود را به جهانیان نشان و فضای خصمانه جبهه استکبار بر ضد ایران را در هم بشکند.

احمدی افزود: گرچه اکنون طرفین مذاکرات در قالب بیانیه مطبوعاتی حرف های اساسی را مطرح کردند و چارچوب را برای سه ماه آینده تعیین کرده‌اند اما مطالبه جدی مردم مطرح است و طبیعی است که طرف مذاکره‌کننده علاقمند نباشد که ما استقلال سیاسی و اقتصادی خود را دنبال کنیم.

نماینده مردم دیر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طبیعی است که طرف مذاکره کننده هسته‌ای با ایران و استکبار علاقه‌مند نباشند که ما استقلال سیاسی و اقتصادی خود را دنبال نماییم و اعتراف به مشروعیت پروسه غنی‌سازی ایران از سوی طرف مذاکره‌کننده جای تامل دارد لذا مقامات و رسانه‌های آمریکایی‌ و اروپایی سند مورد توافق لوزان را در غیاب فکت‌شیت ایرانی مطابق خواست خود تفسیر می‌کنند که جا دارد وزارت امور خارجه کشورمان با انتشار برگه تفسیر فکت‌شیت نسبت به شفاف‌سازی در این باره اقدام کنند.

وی ادامه داد: آنچه امروز خواست جدی مردم ماست تنظیم موافقت نامه در چارچوب خطوط قرمز و منویاتی است که رهبری آن را تبیین کردند و آن عدم توقف فعالیت های کشور در زمینه تحقیق و توسعه،‌ عدم تعطیلی هیچ یک از دستاوردهای هسته‌ای، متعارف بودن بازدیدها و نظارت های آژانس بین المللی هسته‌ای،‌عدم نفوذ به حریم امنیتی و دفاعی کشور و لغو یک باره تحریم‌هاست.

نماینده مردم دیر در بخش دیگری از صحبت خود خاطر نشان کرد: در عرصه بین المللی آنچه قلب هر انسانی را به درد می آورد همراهی برخی سران کشورهای منطقه و حکام آل سعود در حمله وحشیانه به یمن و به خاک و خون کشیدن فرزندان آن مرز و بوم است که جز غارت منابع یمن و سقوط و سرافکندگی عاملینش چیزی نخواهد داشت و سرنوشت صدام و غزافی و مبارک بر همگان روشن و در انتظار آنان است.

احمدی در پایان با اشاره به مشکلات حوزه انتخابی خود گفت:‌ ضمن تشکر از مسئولین اجرایی کشور و وزراء از مسئولین می خواهند نسبت به حل مشکل گوجه فرنگی کاران منطقه و خرید محصولات از آنان اقدام شود و همچنین رفع مشکل بی‌آبی و استمهال وام کشاورزی و بخشش جریمه دیرکرد خواست اصلی مردم این منطقه است. همچنین از مسئولین کشوری و منطقه ای می خواهیم در مقابل تخریم منابع آبی منطقه و صیدهای غیر مجاز بایستند تا در آینده این منبع درآمدی مردم و روستاییان بی استفاده و بی ثمر نشود.

انتهای پیام

کد N795382