در گفت وگو با ایسنا

صباح زنگنه: شرایط یمن به نفع منطقه و حتی عربستان نیست

ايران,عربستان,يمن

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد دولت مستعفی یمن که مورد حمایت عربستان سعودی است با طرح چهار ماده‌ای ایران که برای حل و فصل بحران یمن به سازمان ملل ارائه شد، مخالفت کرد.

راجح بادی سخنگوی دولت مستعفی یمن شنبه شب اعلام کرد که این دولت مخالف طرح صلح چهار بندی ایران است.

یک کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارتباط با این موضوع، اظهار کرد: شرایط یمن به نفع منطقه و حتی به نفع عربستان نیست و جمهوری اسلامی ایران مایل نیست که عربستان دچار مشکلات بیشتری شود.

صباح زنگنه با بیان این‌که ایران بر اساس یک اندیشه کلی مخالف وجود هرگونه بحران در منطقه است، ادامه داد: در همین راستا ایران طرح 4 ماده‌ای را به سازمان ملل برای ایجاد صلح در این منطقه ارایه داد که بر پایه آن اختلاف‌ها در کشور یمن باید از طریق سیاسی حل شود. حال این‌که دولت مستعفی یمن که منصوب عربستانی‌ها است با این طرح صلح مخالفت کند یک امر طبیعی و قابل پیش‌بینی است.

وی با بیان این‌که حمله عربستان به یمن آثار سوء قابل توجهی برای منطقه به همراه خواهد داشت، اظهار کرد: به نفع کشورهای منطقه است که هر چه زودتر زمینه گفت‌وگو بین این دو کشور فراهم شود و این بحران از طریق گفت‌وگوهای سیاسی خاتمه پیدا کند.

برخی از تحلیل‌گران معتقدند که عربستان در تحلیل حمله نظامی به یمن و سرکوب انقلاب آنها دچار خطای استراتژیک شده و تصور کرده که همان‌طور که در سال 2011 توانست با کمک دولت بحرین، انقلاب مردم بحرین و درخواست‌های مسالمت‌آمیز آنها را با حمله نظامی سرکوب و به حاشیه ببرد در مورد انقلاب مردم یمن نیز از این شیوه می‌تواند استفاده کند.

صباح زنگنه در این ارتباط می‌گوید: عربستان به طور کلی در این حمله دچار خطای استراتژیک شده و باید از ادامه این اشتباه خود خودداری کند. از طرف دیگر باید توجه داشت که وضعیت بحرین و یمن با یکدیگر قابل مقایسه نیست. اگر عربستان توانست انقلاب مردم بحرین را متوقف کند به خاطر این بود که این انقلاب مسالمت‌آمیز بود و مردم سراغ اقدامات مسلحانه نرفتند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: ولی در مورد یمن باید گفت که این کشور بزرگ‌تر از بحرین است و جمعیتی معادل عربستان دارد. از طرف دیگر این کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس نیست و همه مردم یمن به گونه‌ای مسلح هستند. به نحوی که شاید بتوان گفت در هر خانواده‌ای 3 کلاشینکف وجود دارد. با توجه به این مولفه‌ها وضعیت این دو کشور قابل مقایسه با یکدیگر نیست.

وی در پاسخ به این سوال که ایران برای جلب حمایت‌های بین‌المللی از طرح 4 ماده‌ای خود باید چه اقداماتی را انجام دهد، تصریح کرد: بسیاری از کشورهای منطقه خواهان این هستند که بحران یمن از طریق سیاسی حل شود و حتی پاکستان و ترکیه که عربستان در ابتدا تأکید بر ائتلاف با آنها داشت اعلام کردند که با راه‌حل‌های سیاسی موافق هستند. سازمان ملل نیز به طور معمول بر راه‌های مسالمت‌آمیز تأکید دارد. بنابراین با توجه به این ظرفیت می‌توان در عرصه بین‌المللی یک اجماع و همگرایی برای حل سیاسی این بحران به وجود آورد.

روز گذشته پایگاه خبری "مشهدالیمنی" اعلام کرد که ناوهای آمریکایی به درخواست عربستان با دو موشک کروز جنوب صنعا پایتخت یمن را مورد هدف قرار داده‌اند و یکی از موشک‌های شلیک شده مخزن سلاح ارتش را هدف قرار داده و موشک دیگر در اردوگاه "الحفا" منفجر شد است.

صباح زنگنه با اشاره به این اقدام آمریکا، اظهار کرد: آمریکا با این همکاری نظامی تلاش کرده که موقعیت و توان عربستان در منطقه را افزایش دهد. از طرف دیگر یمن دارای ذخایر عظیم نفتی است که بعضاً گفته می‌شود این ذخایر معادل ذخایر نفتی عربستان و یا بیشتر از آن است. بنابراین دولت آمریکا سعی می‌کند با اینگونه مداخلات حضور خود را در معادلات سیاسی آینده یمن تثبیت کند. در حالی که این حمله نظامی خلاف مقررات بین‌المللی است و از هیچ گونه مشروعیتی برخوردار نیست.

این کارشناس غرب آسیا در مورد جایگاه کنونی انصارالله در یمن، اظهار کرد: حملات نظامی ائتلاف موسوم به طوفان قاطع مانع از پیشروی نیروهای انصارالله و مردمی یمن نشده و آنها توانسته‌اند شهرهای بیشتری را آزاد کنند و با این پیشروی‌ها دولت مستعفی و همچنین نیروهای القاعده بسیاری از پایگاه‌های خود را در یمن از دست داده‌اند.

انتهای پیام

کد N795252