برگزاری انتخابات پارلمانی در فنلاند و احتمال تغییر دولت

فنلاندی‌ها امروز (یکشنبه) برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای می‌روند و انتظار می‌رود که دولت کنونی از قدرت عزل شود و علت آن کمپینی است که به شدت بر چگونگی خروج فنلاند از رکود اقتصادی سه ساله تمرکز داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، نتایج نظرسنجی‌های پیش از انتخابات پارلمانی فنلاند نشان می‌دهد که "یوها سیپیلا" رهبر 53 ساله حزب "مرکزی" که به تازگی بار دیگر وارد عرصه سیاست شده، پیروز شود.

وی یک میلیونر در صنعت فناوری اطلاعات است و کمپین وی عمدتا بر روی موضوعات اقتصادی تمرکز داشت و وی وعده داد تا پس از سه سال بن‌بست و سقوط اقتصادی، کشور را به روند گذشته بازگرداند.

سیپیلا در سال 2011 به پارلمان فنلاند راه یافت و در زمانی که هنوز برای بسیاری از فنلاندی‌ها ناشناس بود، رهبر حزب شد. حزب مرکزی که از 2011 به عنوان اپوزیسیون شناخته می‌شود، به تازگی توانسته است تا حدود 24 درصد حمایت رای‌دهندگان را جلب کند.

چنانچه پیروزی این حزب در انتخابات امروز تایید شود، اولین برنامه وی انتخاب شرکای ائتلافی است. طبق قوانین، بزرگترین حزب پست نخست‌وزیری را کسب می‌کند و دولت تشکیل می‌دهد و سایر احزاب بزرگ اکثریت را در پارلمان به دست می‌گیرند.

سه حزب دیگر برای کسب جایگاه دوم رقابت می‌کنند و حمایت‌های مردمی از آنها بین 14 تا 17 درصد است و شامل حزب محافظه‌کار "ائتلاف ملی" به رهبری "الکساندر استاب" نخست‌وزیر، "سوسیال دموکرات‌ها" و حزب "فنلاندی‌ها" است که از جناح راست‌گرای دارای تردید در قبال اروپا است.

انتهای پیام

کد N795107