آمریکائی‌ها تضمین‌های روشن‌تری بدهند

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی با توجه به شرایط به وجود آمده مسیر مذاکرات را ادامه می دهد و تبعا آمریکائی ها باید تضمین های روشن تری برای نتیجه بخش بودن ادامه مذاکرات ارائه کنند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آغاز ماه مبارک رجب به برخی از ویژگی های این ماه اشاره کرد و گفت: ‌امیدواریم همه مومنان از این ماه بهره جویند.
وی با اشاره به تجاوز نظامی عربستان به یمن گفت: هجوم وحشیانه نظامی به کشور مسلمان یمن دل همه مسلمانان را آزرده است آن هم با توسل به توهمات و رقابت های کودکانه در منطقه.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: دولت سعودی مدعی دولت اسلامی است؛ کجای اسلام اجازه ریختن خون بی گناهان را با تخیلات واهی می دهد؟، کجای اسلام تخریب خانه های مسلمانان را به دلیل رقابت های ناشیانه می دهد؟،‌کجای اسلام اختلاف افکنی میان مسلمانان را به دلایل واهی می دهد؟.
لاریجانی گفت: مگر در روایات نیامده است کسانی که حتی با تمسک به دین بین مومنان اختلاف ایجاد می کنند ملعون هستند.
دولت سعودی مسیر جنگ طلبی را انتخاب کرده است
وی با بیان اینکه ‌اگر دولت سعودی ادعای اسلامیت دارد باید بفهمد مسیر جنگ طلبی که انتخاب کرده است جز لعنت خدا و بندگان خدا چیزی در کارنامه آن ها ندارد افزود:‌ مخصوصا در ماه رجب که ماه حرام است و حتی در زمان جاهلیت اعراب برای آن حرمت قائل بودند، شما که مسلمان هستید باید حرمت این ماه را حفظ کنید و دست از خونریزی مسلمانان بردارید و خود می دانید که با این جنگ افروزی به مقاصد سبک خود نمی رسید بلکه شان وجایگاه شما در میان مسلمانان مخدوش تر خواهد شد.
رئیس مجلس ادامه داد:‌ ایران طرحی را برای ایجاد آرامش و حل و فصل مسائل یمن ارائه کرده است که طرف های یمنی با گفتگوی ملی مسائل اختلافی را حل کنند.
لاریجانی افزود:‌‌ قبل از اینکه بیشتر در باتلاق بدنامی و شکست گرفتار شوید از این فرصت استفاده کنید.
وی گفت: مجلس شورای اسلامی مجددا اقدام جنگ طلبانه سعودی را محکوم می کند و انتظار دارد در فرصت ماه مبارک رجب به این جنگ افروزی کثیف که فایده آن را رژیم صهیونیستی می برد خاتمه داده شود .
رئیس مجلس در بخش دیگر سخنانش گفت: یکی از موضوعات دیگر اقدام پارلمان آمریکا در تصویب قانونی برای رویت توافق میان ایران و 5 بعلاوه یک و اظهار نظر در آن است .
لاریجانی گفت: تحلیل های مختلفی در این باره در صحنه بین المللی ارائه شده است و بعضی آن را دال بر ناتوانی رئیس جمهور آمریکا و برخی آن را حکایت نوعی فریب کاری جدید و بعضی آن را مسیری برای بهم زدن زمینه های توافق دانستند .
وی افزود:‌ هر یک از این تحلیل ها که مورد توجه باشد،‌ ثمری برای دولت آمریکا نخواهد داشت و جمهوری اسلامی با توجه به شرایط به وجود آمده مسیر مذاکرات را ادامه می دهد و تبعا آنان باید تضمین های روشنتری برای نتیجه بخش بودن ادامه مذاکرات ارائه کنند.
لزوم داشتن سناریوهای بدیل در مذاکرات هسته‌ای
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکره کنندگان ایرانی باید برای حالات مختلف سناریوهای بدیل را مبنا قرار دهند.
لاریجانی با اشاره به تصویب طرحی در پارلمان آمریکا گفت: قطعا این مسئله واضح تر شده است که با این بازی ها آمریکا به دنبال بهم زدن میز مذاکره است .
وی ادامه داد: البته بعید است این تصور خام برای آمریکایی ها به وجود آمده باشد که با این شگرد می تواند قدرت چانه زنی بیشتری برای خود فراهم کنند، بلکه بر عکس باید شرایط متفاوت و سخت تری را در تضمین توافق تحمل کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ مذاکره کنندگان ما نیز باید با توجه بیشتری صحنه مذاکرات را مدیریت کند و برای حالات مختلف سناریوهای بدیل را مبنا قرار دهند .
لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی تا نتیجه تصمیم طرف مقابل قطعی نگردد اقدامی نخواهد کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با تبریک روز ارتش به نیروهای ارتشی گفت : امیدواریم این نیروها با همت بلند مسیر اقتدار و سرافرازی را برای ملت رقم بزند.
کد N794790