رییس‌جمهوری آفریقای جنوبی سفرش به اندونزی را لغو کرد

رییس‌جمهوری آفریقای جنوبی سفر خود به اندونزی را در پی بروز خشونت‎هایی علیه اتباع خارجی در کشورش لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، خشونت‌ها علیه خارجی‌ها که از اولین بار از شهر بندری "دوربان" در شرق آفریقای جنوبی آغاز شد، دست‌کم شش کشته برجای گذاشته و به سمت "ژوهانسبورگ" به عنوان قطب اقتصادی آفریقای جنوبی در حال گسترش است.

این رویدادها باعث شد تا دفتر ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی اعلام کند، جاکوب زوما، رییس‌جمهوری آفریقای جنوبی سفرش را به اندونزی به دلیل رسیدگی به امورات داخلی کشورش لغو می‌کند.

در بیانیه‌ای که از سوی دفتر ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی صادر شد، آمده است: ما بر این موضع خود تاکید داریم که حمله به اتباع خارجی تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست. این حملات علیه تمامی اعتقادات ماست.

در ادامه این بیانیه آمده است، اغلب شهروندان آفریقای جنوبی علاقه‌مند به صلح و روابط دوستانه با دیگران هستند.

رییس‌جمهوری آفریقای جنوبی حملات به اتباع خارجی را در این کشور محکوم کرد و خواهان آن شد که نیروهای پلیس بیشترین تلاش خود را برای حفظ امنیت افراد به عمل آورند و همچنین عاملان چنین حملاتی را پای میز محاکمه بکشانند.

زوما قرار بود هجدهم آوریل برای شرکت در نشست سران آفریقا- آسیا راهی اندونزی شود. با لغو سفر رییس‌جمهوری آفریقای جنوبی به اندونزی، معاون اول وی در این نشست سران شرکت خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آژانس آوارگان سازمان ملل اعلام کرد: حملات در آفریقای جنوبی طی سه هفته اخیر موجب آوارگی 5000 اتباع خارجی شده و این به شدت نگران کننده است. ما بار دیگر تاکید می‌کنیم کسانی که قربانی حملات بیگانه هراسی شده‌اند، تماما پناهجو و آواره هستند که مجبور شده‌اند کشور مبدا خود را به دلیل جنگ و اعدام ترک کنند.

براساس اعلام سازمان ملل، خارجی‌هایی که از خانه‌های خود فرار کرده‌اند، در کمپ‌های موقت اسکان داده شده‌اند. کشورهای زیمبابوه، مالاوی و موزامبیک در شرایطی که خشونت‌ها گسترش یافته است، برای خارج کردن شهروندانشان آماده می‌شوند.

انتهای پیام

کد N794606