تعظیم دولت اوباما در مقابل طرح کنگره در توافق با ایران

یک سناتور جمهوری خواه مدعی شد که کنگره دولت اوباما را مجبور به تعظیم در مقابل طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری هیل؛ باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه و رییس کمیته روابط خارجی سنا در یادداشتی نوشت: دولت، بارها با اعلام این که طرح بررسی توافق هسته‌ای و رای کنگره به تصویب یا لغو آن باعث از بین رفتن توافق و به جای ماندن گزینه نظامی به عنوان تنها راهکار باقیمانده خواهد شد؛ با تصویب این طرح مخالفت کرده بود.

او ادامه داد: اما هفته گذشته جمهوری خواهان با حمایت دموکرات‌ها و با پافشاری بر موضع خود؛ دولت اوباما را مجبور به تعظیم در برابر لزوم ایفای نقش کنگره در توافق با ایران کرد.

کورکر، رییس کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا است که هفته گذشته طرح نظارت 30 روزه بر توافق هسته‌ای ایران برای ایفای نقش کنگره در مسدود کردن راه‌های دستیابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای را به تصویب رساند.

باراک اوباما که تا 48 ساعت پیش از تصویب این طرح به شدت با آن مخالف بود با اعلام ایجاد برخی تغییرات در این طرح نسبت به امضای آن ابراز تمایل کرد.

کورکر در یادداشت خود مدعی شد که نظارت مستقیم کنگره بر توافق هسته‌ای ایران باعث دستیابی آمریکا به سه نکته می‌شود:‌ تضمین شفافیت توافق نهایی با ایران، بررسی توافق توسط کنگره و پاسخ‌گویی ایران به کنگره در مورد همه‌ جزییات است.

او تصریح کرد: سناتورها سخت تلاش کرده‌اند که طرح تصویب شده با درنظر گرفتن احتمال تعلیق تحریم‌هایی که خود کنگره وضع کرده و نیز تمرکز بر اجرای یک نقش مناسب برای کنگره در این رابطه،‌ به دور از هرگونه حزب‌گرایی باشد اگرچه برخی از دیگر سناتورهای جمهوری خواه نسبت به گفته‌ها و عملکرد کورکر در رابطه با این طرح و نیز مذاکرات با ایران خوشبین نیستند.

روی بلانت، یکی از سناتورهای جمهوری خواه کنگره اعلام کرده که منتظر است ببیند که کورکر و دیگر اعضای کمیته روابط خارجی چگونه نقش کنگره در این طرح که با قانون نیز تضادی نداشته باشد را مشخص خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N794498