آرژانتین: تمایلی به استفاده از زور در فالکلند نداریم

وزیر کار دولت آرژانتین در فالکلند ادعا کرده است کشورش، تمایلی به استفاده از زور برای بازیابی این جزیره ندارد و فرآیند قانونی را علیه شرکت‌هایی که اقدام به حفاری گاز و نفت در نزدیکی فالکلند کرده‌اند، آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دنیل فیلموس، وزیر بوینس آیرس در فالکلند در این باره افزود: آرژانتین برای حفظ منافع طبیعی‌اش مجبور به انجام اقدامات دفاعی شده است.

فیلموس تاکید کرد که اقدام سه شرکت انگلیسی به همراه یک شرکت بین المللی در حفاری در آب‌های فالکلند با واکنش قانونی دولت آرژانتین مواجه خواهد بود.

در همین حال فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس به این اظهارات واکنش نشان داد و آرژانتین را به زورگویی متهم کرد.

با این حال فیلموس در اظهارات خود تاکید کردکه منابع طبیعی فالکلند متعلق به 44 میلیون آرژانتینی است.

وی در این باره گفت: وجود منابع عظیم طبیعی در این منطقه همزمان هم می‌تواند با افزایش تنش‌ها مانعی در گفت‌وگوها بوده و یا انگیزه برای بازگشتن به مذاکرات باشد.

در مقابل هاموند در گفت‌وگوی خود با اسکای نیوز اظهار کرد: واکنش دولت آرژانتین زورگویی است و تهدیدی علیه حق مسلم ساکنان فالکلند برای توسعه منابع اقتصادی محسوب می‌شود و آرژانتین نیاز دارد تا چنین رفتاری را متوقف کرده و رفتار کردن مانند یک عضو مسئولیت پذیر در جامعه جهانی را آغاز کند.

پیش از این مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس اعلام کرده بود این کشور برای افزایش دفاع فالکلند، دو هلی کوپتر چینوک در این منطقه مستقر می‌کند.

در واکنش به این تصمیم وزیر دولت آرژانتین در فالکلند گفت: اعلامیه‌ اخیر وزارت دفاع انگلیس که در آن از آرژانتین به عنوان تهدیدی نزدیک یاد شد، غیرقابل درک است چرا که همانطور که می‌دانید مردم آرژانتین عاشق صلح هستند. ما هیچ درگیری‌ با همسایگان خود نداریم.

وی ادامه داد: در مساله خاص فالکلند خود قانون اساسی ما تاکید می‌کند که براساس قوانین بین‌المللی به مقابله با نقض استقلال و تمامیت ارضی بپردازیم.

پیش از این رئیس مجلس فالکلند رویکرد آرژانتین در قبال این منطقه را رد و عنوان کرد: دولت جزایر فالکلند هیچ اقدام تحریک آمیزی در اقدام حفاری سه شرکت حفاری انگلیسی نمی‌بیند. ما این حق را داریم تا اقتصاد خود از جمله صنعت هیدروکربن این منطقه را توسعه دهیم و ما در حال عمل به این حق خود هستیم. عملیات حفاری سال‌هاست که در آب‌های فالکلند اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: خوب است که به یادآوریم این دولت آرژانتین بود که سال‌ها پیش از همکاری با جزایر فالکلند در راه توسعه صنعت هیدروکربن دست کشید. قوانین داخلی آرژانتین قابل اجرا در جزایر فالکلند نیستند و آخرین اقدام آرژانتین به روشنی نشان داد که این دولت سعی دارد رشد اقتصادی را در این منطقه متوقف کند.

با این حال فیلموس با اشاره به عدم تمایل دولت آرژانتین در خود مختار نامیدن فالکلند اظهار کرد: با وجود تمام تبلیغات و ادعاها آرژانتین هیچ انگیزه‌ یا هدفی علیه ساکنان این جزایر ندارد. دولت آرژانتین همچنین تمایلی ندارد تا برای ادغام اجتماعی این جزایر از زور استفاده کند یا سبک زندگی آنها را تغییر دهد. اما این به این معنی نیست که این منطقه می‌تواند خودش را خودمختار بداند. آرژانتین حق تاریخی و مشروع خود را فدای منافع ساکنان انگلیسی این جزایر نمی‌کند.

انتهای پیام

کد N794452