تاکید فرمانده ارتش افغانستان بر گسترش روابط با پاکستان

فرمانده ارتش افغانستان امروز (شنبه) به داشنجویان دانشکده افسری پاکستان گفت، کابل و اسلام آباد با تهدیدهای مشترک از جانب عوامل‌ شبه نظامی مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، ژنرال شِرمحمد کریمی، فرمانده ارتش افغانستان نخستین فرمانده افغان است که به عنوان مهمان اصلی در دانشکده افسری "کاکول" در ابیت آباد سخنرانی می‌کند؛ جایی که گروهی از دانشجویان افسری افغان نیز آموزش می‌بینند.

ژنرال کریمی بر لزوم همکاری نزدیک میان پاکستان و افغانستان برای ریشه کن کردن تهدید تروریسم از منطقه تاکید کرده و گفت: امروزه جهان و منطقه ما به ویژه افغانستان و پاکستان با بزرگترین تهدیدها و خطرات از سوی افراد و گروه‌هایی که مستقیما به هیچ دولت یا کشوری مرتبط نیستند، مواجه هستند.

سخنرانی ژنرال کریمی در مراسم رژه دانشجویان دنشکده افسری توسط تلویزیون ملی پاکستان به صورت زنده پخش شد. وی همچنین به دو تا از بهترین دانشجویان دانشکده افسری مدال اعطا کرد.

فرمانده ارتش افغانستان گفت: این دشمن جدید که دشمن مشترک تمامی ما و منطقه است هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و هیچ مذهب یا اصول اخلاقی آن را محدود نمی‌کند.

وی افزود: اقدامات شنیع و غیر اخلاقی آن‌ها دولت‌ها را متزلزل کرده و از طریق ایجاد ترس و انجام اقدامات تروریستی قدرت را به دست می‌گیرند. مقابله و شکست این دشمن و تهدید نیازمند همکاری نزدیک و هماهنگی میان کشورها به ویژه همسایگان مجاور است.

ژنرال کریمی نسبت به مذاکرات استراتژیک کنونی میان افغانستان و پاکستان ابراز خوش‌بینی کرده و گفت، این مذاکرات به دستیابی به صلح و ثبات در منطقه کمک خواهد کرد.

وی همچنین خواستار عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، احترام متقابل و حفظ منافع مشترک در میان کشورهای مستقل شد.

فرمانده ارتش افغانستان برای سفری دو روزه و مذاکره در خصوص مسائل امنیتی دو جانبه وارد پاکستان شده است.

ژنرال کریمی روز جمعه با ژنرال راهیل شریف، همتای پاکستانی خود دیدار کرده و درباره مدیریت مرزی و همکاری دفاعی در بحبوحه افزایش ارتباطات نظامی، مذاکره کرد.

انتهای پیام

کد N794433