شمخانی در دیدار وزیر خارجه استرالیا:

تحریم‌های اخیر آمریکا نشانه بدعهدی و دور شدن از منطق مذاکره است

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: تحریم های اخیر آمریکا، نماد آشکار مخالفت این کشور با پیشرفت صنعت و فناوری در ایران و نشانه بدعهدی و فاصله گرفتن از منطق مذاکره است.

به گزارش خبرگزاری مهر، «جولی بیشاپ» وزیر امور خارجه استرالیا عصر امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفتگو کرد.

علی شمخانی در این دیدار، با اشاره به نقش تاثیرگذار دو کشور در تحولات منطقه‌ای و بین المللی بر گسترش همکاری های دوجانبه به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری و مقابله با تروریسم تأکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، با اشاره به تجاوز غیرقانونی به یمن و کشتار مردم و تخریب زیرساخت های اقتصادی این کشور، حل این موضوع از طریق طرح چهار ماده ای ایران مبنی بر «توقف حملات نظامی، ارسال کمک های انسان‌دوستانه، انجام گفتگوهای داخلی میان گروه های یمنی و تشکیل دولت فراگیر ملی» را خواستار شد.

وی با اشاره به عدم توجه غرب به هشدارهای جمهوری اسلامی در خصوص خودداری از کمک به تروریست‌های مخالف دولت سوریه که موجب شکل‌گیری گروه «داعش» و توسعه به مناطق دیگر شد، اظهار داشت: تکرار تجربه سوریه در یمن به افزایش بی‌ثباتی در منطقه و خطر گسترش گروه های تروریستی منجر خواهد شد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، با تاکید بر اراده قاطع جمهوری اسلامی برای مقابله با موج گسترش تروریسم در منطقه گفت: با وجود ادعاهای غیرواقعی و رفتارهای دوگانه برخی کشورهای مدعی، بیشترین هزینه در موضوع مبارزه با تروریسم در مسیر ایجاد امنیت پایدار در منطقه از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداخت شده است.

بدون خشکاندن ریشه‌های تروریسم، نمی‌توان به فروکش کردن افراط‌گرایی امیدوار بود

شمخانی فقدان بسترهای لازم برای مشارکت سیاسی و اجتماعی در برخی کشورهای عربی و سرکوب تمایلات مشارکت‌جویانه جوانان اهل سنت را اصلی‌ترین ریشه شکل‌گیری افراط‌گرایی و تروریسم عنوان کرد و افزود: بدون اقدام جدی در خصوص خشکاندن ریشه های تروریسم، نمی‌توان به فروکش کردن این جریان خطرناک امیدوار بود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، دستیابی به توافق نهایی با کشورهای ۱+۵ را منوط به انجام تعهدات و اتخاذ رویکرد مذاکره و تعامل از سوی آنان دانست و عنوان کرد: لغو تمام تحریم های ظالمانه و غیرقانونی پس از توافق ضروری است و اساساً باقی ماندن تحریم با توجه به عملکرد و تعهد ایران مبنی بر شفاف‌سازی، توجیهی نخواهد داشت.

تحریم‌های اخیر آمریکا نشانه بدعهدی اوست

شمخانی اقداماتی چون نامه ۴۷ نماینده کنگره آمریکا، کارشکنی‌های رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای منطقه در کنار استمرار سیاست تحریم و انتشار برداشت های ناصحیح و یکسویه از مذاکرات را موجب کند شدن مسیر دستیابی به توافق جامع عنوان کرد و اظهارداشت: تحریم های اخیر آمریکا، نماد آشکار مخالفت این کشور با پیشرفت صنعت و فناوری در ایران و نشانه بدعهدی و فاصله گرفتن از منطق مذاکره است.

وی همچنین درباره موضوع مهاجران ایرانی که در شرایط نامناسبی در استرالیا به سر می‌برند، گفت: هموطنان ما در هر جایی باشند، مسائل و دغدغه هایشان برای ما مهم است و اگر کسی مرتکب جرمی نشده باشد و یا شاکی خصوصی نداشته باشد، با آغوش باز از وی استقبال خواهیم کرد.

در این دیدار، «جولی بیشاپ» وزیر امور خارجه استرالیا نیز با اذعان بر نقش سازنده ایران در مقابله با گروه های تروریستی و افراطی در منطقه، پیامدهای گسترش تروریسم به دیگر کشورها را نگران کننده دانست و افزود؛ پیوستن مهاجرین و شهروندان کشورهای غربی به گروه های تروریستی ناشی از انتقال بی ثباتی به این کشورهاست.

وی همچنین بر ضرورت حل و فصل مسائل منطقه ای بر اساس گفتگو و راه حل‌های سیاسی تأکید کرد.

بیشاپ با اظهار خرسندی از مسیر رو به جلو و مثبت در گفتگوهای هسته ای ایران و ۱+۵، ابراز امیدواری کرد، طرفین بتوانند به توافق مطلوب دست یابند.