ایران هسته ای؛ دستاویز «روبیو» برای خودنمایی در انتخابات آمریکا

سیاسی

جوانترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سیاست خارجی خود را بر محور مبارزه با ایران هسته ای متمرکز کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پولیتیکو، «مارکو روبیو» یکی از سه سناتور جمهوری خواهی که نامزدی رسمی خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا اعلام کرده است، بار دیگر از مذاکرات هسته ای ایران به عنوان دستاویزی برای متمایز کردن خود از سایر همقطارانش استفاده کرد.

وی که روز گذشته در ایالت شرقی «نیوهمپشایر» به سر می برد با حضور در جمع طرفداران خود بر احتمال تهاجم نظامی به ایران به خیال ممانعت از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای تاکید کرد و گفت: با توجه به قدرت گرفتن ایران و افزایش شمار گروه های تروریستی، اوضاع امروز خاورمیانه پس از ۳۸۰۰ سال کشمکش بیش از پیش بی ثبات است.

وی در ادامه مدعی شد: ما باید تصمیم بگیریم که کدام یک بدتر است؟ خطر ایران هسته ای یا خطر حمله نظامی به این کشور؟

وی افزود: من مشوق جنگ نیستم. اما ایران هسته ای به منزله یک خطر غیر قابل انکار برای منطقه تلقی می شود.

روبیو در نهایت مدعی شد که آمریکا به تنهایی نمی تواند از پس حل معضل بی ثباتی جهان برآید اما این مشکل هم بدون دخالت آمریکا لاینحل باقی می ماند.

علاوه براین، وی خطر نفوذ تروریسم به داخل خاک آمریکا را نیز گوشزد کرده و خواهان اتخاذ اقدامات امنیتی بیشتر در این زمینه شد.

لازم به توضیح است که مارکو روبیو جوانترین نامزد رقابت های ریاست جمهوری آمریکا است و از سوابق اجرایی کمی برخوردار است. کارشناسان بر این عقیده هستند که رویکرد وی در قبال سیاست خارجی آمریکا که مذاکرات هسته ای با ایران را نیز شامل می شود بیشتر بر پایه ایجاد تمایز با دیگر رقبای احتمالی است. روبیو در اندیشه آن است که با تحریک احساسات مردم نسبت به رویداد هایی که در سطح جهان اتفاق می افتد، بی تجربگی خود را در عرصه سوابق اجرایی بپوشاند.