جوکار در گفت‌وگو با ایسنا:

طرح کنگره آمریکا توهین به سایر کشورهای عضو 1+5 است

مذاكره,مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این‌که تصمیم اخیر کنگره آمریکا نشان دهنده زیاده‌خواهی آمریکایی‌هاست، این طرح را توهین به سایر کشورهای عضو 1+5 خواند.

محمد صالح جوکار در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در واکنش به حمایت اوباما از طرح کنگره آمریکا مبنی بر تأیید نهایی توافق احتمالی با ایران، گفت: اقدام اخیر کنگره مبنی بر این‌که توافق باید به تایید کنگره برسد نشان می‌دهد که ‌آمریکا به دنبال افزایش قدرت چانه‌زنی در مذاکرات است.

وی با بیان این‌که اختلافات درونی آمریکا باعث ارائه چنین طرحی شده است در عین حال، گفت: این طرح بیشتر جنبه مانور و تبلیغ دارد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد: طرف مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران گروه 1+5 و آمریکا به تنهایی نیست. بنابراین نمی‌توان نتیجه مذاکرات را منوط به مصوبه داخلی آمریکا کرد. بر این اساس است که می‌توان گفت آمریکا بیشتر به دنبال باج‌خواهی، برتری طلبی و اخذ امتیازات بیشتر است.

جوکار با بیان این‌که اقدام کنگره توهینی به سایر اعضای عضو گروه 1+5 به شمار می‌آید، افزود: آمریکایی‌ها در این مرحله بارها نشان دادند که می‌خواهند تصمیم‌گیرنده اصلی باشند. نمونه این موضوع را می‌توان در حجم مذاکرات دوجانبه نسبت به چندجانبه دید.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها نمی‌خواهند مسائل را به صورت همکاری و تشریک مساعی انجام دهند و بیشتر به دنبال تکروی هستند. این از خصلت فریبکاری و بدعهدی دولت آمریکا نشأت می‌گیرد.

رئیس کمیسیون بسیج کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این‌که این مذاکرات نشان داد که آمریکا پایبند به توافقات نیست، گفت: آمریکایی‌ها با کشاندن توافق به کنگره نشان دادند که به مذاکرات پایبند نیستند و می‌خواهند کدخدامنشی و ریاست طلبی‌شان را تحمیل کنند که به هیچ عنوان برای ما قابل قبول نیست.

جوکار در پایان تأکید کرد: در این شرایط ما همچنان باید بر حقوق هسته‌ای ملت پافشاری کنیم و بر این موضوع اصرار ورزید که طرف ما در مذاکرات گروه 1+5 است و نه کشوری خاص.

انتهای پیام

کد N794115