فروش 8 زیردریایی هسته‌ای چین به ناوگان پاکستان

پاكستان,جمهوري چين,هند

در جریان سفر رئیس‌جمهور چین به اسلام‌آباد، چین فروش هشت زیر دریایی هسته‌ای را به ناوگان دریایی پاکستان ، قطعی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری بلومبرگ ، به گفته‌ کارشناسان اضافه شدن هشت زیر دریایی چین با قابلیت حمل و پرتاب موشک‌های هسته‌ای، گام نخست برای باقی ماندن پاکستان در رقابت با هند، در تسلیحات هسته‌ای دریایی است.

با توجه به اینکه نارندرامودی،نخست وزیر هند در تلاش است تا با تقویت ناوگان هسته ای هند از نفوذ چین در آب‌های منطقه‌ای جلوگیری کند، فروش این زیر دریایی‌های هسته‌ای به پاکستان، رقیب هسته‌ای هند، باعث افزایش تنش‌ها خواهد شد.

پاکستان سعی دارد با اضافه کردن این هشت زیر دریایی هسته‌ای به ناوگان خود، در تسلیحات هسته‌ای دریایی نیز از هند سبقت بگیرد.

کارشناسان معقتدند تسلیحات هسته‌ای دریایی خطر گسترده‌تری نسبت به زرادخانه‌ها و پایگاههای هسته‌ای نظامی دارند به علت آن که زیر دریایی‌های هسته‌ای توانایی بالایی در مخفی ماندن دارند و شناسایی آن‌ها امری دشوار است.

بنا بر اعلام شورای روابط خارجی نیویورک ، توسعه و افزایش برنامه هسته‌ای پاکستان هم اکنون رتبه‌ی یک را در جهان دارد که البته با همکاری چین دارای 100 تا 120کلاهک هسته‌ای است.

این در حالی است که هند ، همسایه و رقیب پاکستان دارای 90 تا 100 کلاهک هسته‌ای است.

روهل اصغر، رئیس هیات دفاعی مجلس پاکستان در این باره اعلام کرد: به احتمال زیاد فروش هشت زیر دریایی هسته‌ای چین به پاکستان در جریان سفر زی جین پینگ، رئیس جمهور چین به اسلام آباد تا 20 آوریل قطعی خواهد شد.

انتهای پیام

کد N794098