نامزدی دختر دیکتاتور سابق گوآتمالا در انتخابات ریاست‌جمهوری

دختر دیکتاتور سابق گوآتمالا خودش را برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور نامزد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "زوری ریوس سوسا"، دختر "افراین ریوس مونت"، دیکتاتور سابق گوآتمالا اعلام کرد که نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری اواخر 2015 را از جانب حزب محافظه‌کار مسیحی "دیدگاه با ارزش" را می‌پذیرد.

وی گفت:: من مسئولیت این پست را برعهده می‌گیرم و تصمیم من برای بازگشت به صحنه سیاست را می‌پذیرم. خودم را برای قضاوت در اختیار مردم قرار می‌دهم.

افرین ریوس مونت دیکتاتور سابق گوآتمالا به نسل‌کشی 1982 تا 1983 متهم شده است و برخی بر این باورند که پیشینه وی بر نامزدی دخترش برای انتخابات ریاست‌جمهوری تاثیر می‌گذارد.

دیکتاتور سابق گوآتمالا در سال 2013 به نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت به خاطر قتل 1771 سرخپوست توسط سربازان تحت امرش محکوم شد اما دادگاهی در گوآتمالا را لغو کرد و قرار شد تا جلسه بعدی در ژانویه 2015 باشد اما آن هم به تاخیر افتاد.

خانم ریوس سوسا 47 ساله که در زمان به دست گرفتن قدرت توسط پدرش در کودتا 14 سال داشت درباره این مساله صحبت نکرد که آیا پرونده حقوقی پدرش و رقابت انتخاباتی وی اثرگذار است یا خیر. البته هنوز مشخص نیست که آیا مردم گوآتمالا از این زن حمایت می‌کنند یا خیر.

بنیامین جرومینو، نماینده سابق قربانیان در محاکمه ریوس مونت گفت: نامزدی این زن بر ما تاثیر می‌گذارد چون او نسل‌کشی را رد می‌کند.

اما خورخه سانتوس، فعال حقوق بشر گفت که ضرورتی ندارد ما این زن را مسوول اشتباهات پدرش بدانیم.

دوران حکومت ریوس مونت، مرگبارترین و خونبارترین دوره جنگ داخلی این کشور بود و براساس گزارش‌های سازمان ملل 245 هزار تن در جریان درگیری‌های 1960 تا 1996 کشته یا مفقود شدند و مسوول اکثر اینها ارتش و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به دولت بودند.

همسر دختر دیکتاتور سابق گوآتمالا نیز جری ولر، عضو سابق کنگره آمریکا از ایلینوی در سال 2004 است. وی در سال 2008 و پس از تحقیق روزنامه شیکاگو تریبون درباره اینکه در افشای جزئیات معاهده زمین در نیکاراگوئه و عدم ارائه گزارش مالی همسرش به کنگره ناکام ماند، از پذیرش عضویت در کنگره امتناع کرد.

گروه دیده‌بان شهروندان برای اخلاقیات و مسوولیت‌پذیری در واشنگتن، این عضو سابق کنگره را یکی از مفسدترین اعضای کنگره آمریکا اعلام کرد.

انتهای پیام

کد N794047