حمله پلیس به معترضان بروندی و واکنش شورای امنیت به احتمال بروز خشونت

پلیس بروندی از صدها معترض مخالف تلاش رئیس جمهوری این کشور برای شرکت در انتخابات برای بار سوم با گاز اشک آور و آب فشار قوی استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این در حالی است که حامیان پیر نکورونزیزا، رئیس جمهوری فعلی بروندی از او خواستند تا برای بار سوم نامزد ریاست جمهوری شود و او تاکنون به این اظهارات واکنشی نشان نداده است، رقبای او با این حال تاکید می‌کنند که چنین اقدامی نقض قانون اساسی است.

در تظاهراتی که علیه کاندیدا شدن او در بروندی برگزار شد معترضان شعار می‌دادند ما اجازه نمی‌دهیم دوباره کاندیدا شود!

در همین حال احزاب مخالف در حال تلاشند تا کاندیدایی واحد را برای ریاست جمهوری معرفی کنند تا شانس خود را برای شکست کاندیداتوری احتمالی نکورونزیزا افزایش دهند.

نکورونزیزا در سال 2005 و پس از 12 سال جنگ داخلی در بروندی به قدرت رسید براساس قانون اساسی بروندی و توافق صلحی که به جنگ داخلی در این کشور خاتمه داد، هیچ کس نمی‌تواند بیش از 10 سال رئیس جمهور این کشور باشد.

در مقابل این قانون حامیان نکورونزیزا می‌گویند، دور اول ریاست جمهوری او به دلیل انتخاب وی از سوی قانونگذاران و نه رای مردم به عنوان دوره محسوب نمی‌شود.

در همین حال سخنگوی رئیس جمهور، درباره این اعتراضات گفت: چه طور علیه چیزی اعتراض می‌کنید که اتفاق نیفتاده؟ رئیس جمهور هنوز اعلام نکرده که دور بعد کاندیدا خواهد شد!

با این حال در این میان شورای امنیت سازمان ملل نسبت به احتمال به خشونت کشیده شدن انتخابات پیش روی بروندی هشدار داد.

این شورا اعلام کرد، در صورت بروز چنین اتفاقی علیه کسانی که ایجاد آشوب می‌کنند وارد عمل خواهد شد.

انتهای پیام

کد N794038