پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا، مقام‌های ژاپنی را به جان هم انداخت

سیاسی

نخست‌وزیر ژاپن و فرماندار جزیره جنوبی اوکیناوا بر سر استقرار مجدد پایگاه هوایی آمریکا در این جزیره با یکدیگر درگیر شدند؛ اقدامی که وقوع آن یک هفته پیش از سفر مقامات عالی ژاپن به آمریکا می‌تواند موجب آزردگی طرف مقابل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، ایالت اوکیناوا محل استقرار تعداد زیادی از سربازان آمریکایی در ژاپن است و دولت شینزو آبه، نخست‌وزیر فعلی این کشور از زمان انتخاب فرماندار جدید دراین منطقه با مخالفت‌های محلی علیه این پایگاه مواجه بوده است.

تنش‌ها بر سر برنامه انتقال پایگاه دریایی آمریکا به آب‌های این جزیره ماه گذشته و در پی دستور فرماندار جدید این ایالت مبنی بر توقف ساخت این پایگاه افزایش یافت.

اهالی این ایالت معتقدند این ساخت‌وسازها تپه‌های مرجانی این جزیره را تخریب می‌کند.

فرماندار اوکیناوا تاکید می‌کند، این پایگاه باید به خارج از این ایالت منتقل شود. ساکنان این ایالت مدت‌هاست از اینکه میزبان نیمی از نیروهای نظامی آمریکایی در ژاپن هستند، ابراز نارضایتی می‌کنند.

در همین حال، همزمان با دیدار آبه و فرماندار اوکیناوا، حدود 100 معترض ضد این پایگاه در مقابل دفتر نخست‌وزیر تجمع کردند.

با این حال آبه در این دیدار بر مواضع پیشین خود مبنی بر انتقال پایگاه دریایی آمریکا به اوکیناوا تاکید و اظهار کرد: مکان فعلی این پایگاه برای منطقه خطرناک است و باید جابه‌جا شود. به اعتقاد من انتقال این پایگاه به هنوکو در شمال اوکیناوا تنها راه‌حل است.

نخست‌وزیر ژاپن که پیش از این از دیدار با فرماندار اوکیناوا خودداری کرده بود، تمام تلاش خود را می‌کند تا به واشنگتن نشان دهد تمام تلاش خود را برای حل این مشکل خواهد کرد.

فرماندار اوکیناوا نیز که آبه را به نادیده گرفتن اهالی این ایالت متهم می‌کند پس از این دیدار به خبرنگاران گفت: من گفتم که هرگز اجازه ایجاد یک پایگاه جدید در هنوکو را نمی‌دهم و از آبه خواست تا در نشست خود در واشنگتن مواضع اهالی این منطقه را به رئیس‌جمهور آمریکا انتقال دهد.

انتهای پیام

کد N793869