اردوغان در قزاقستان: منطقه ما در مشکلات احاطه شده است

رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان سفر به قزاقستان گفت، اطراف ترکیه با مشکلات احاطه شده است و آنکارا به سختی برای حفظ صلح و آرامش تلاش می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه با اشاره به مشکلات تاتارهای کریمه در اوکراین درباره وخامت اوضاع سوریه در دانشگاه "احمد یسوی" در قزاقستان سخنرانی کرد.

اردوغان با اشاره به داعش گفت: سازمان تروریستی داعش همچنان به سمی کردن جهان اسلام ادامه می‌دهد. ما نگران آینده لیبی هستیم چراکه به صورت دوفاکتو تجزیه شده است. دولت مصر که پس از کودتا به قدرت رسید، از بازگشت به دموکراسی امتناع می‌کند و با صدور احکام حبس به مردم آسیب می‌زند.

رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به اینکه کشورهای آفریقایی با مشکلات مشابهی مواجه هستند، افزود: درگیری‌ها در یمن هرچه بیشتر در حال دو قطبی کردن منطقه است، در همین حال تنش منطقه‌ای همچنین به دلیل اقدامات سیاستمداران اسرائیل در حال افزایش است.

وی تاکید کرد: در شرایطی که جهان در روند تغییرات سریع قرار دارد و مسائل امنیتی و آینده مشترک هرچه بیشتر پیچیده می‌شود، ارزیابی مناسب لازم است و عوامل بین‌المللی باید با یکدیگر همکاری داشته باشند.

اردوغان همچنین خواستار «بازسازی ساختار نهادهای بین‌المللی» شد تا آنها «راه‌حل محور» شوند و اول از همه به لزوم تغییرات در سازمان ملل اشاره کرد.

وی پرسید: شورای امنیت سازمان ملل که تنها شاهد مرگ بیش از 300 هزار تن در سوریه بوده است، چطور وعده آینده بهتر را به میلیاردها تن دیگر در جهان می‌دهد؟

وی همچنین با تعهد به حمایت از قزاقستان گفت که دو کشور پیشرفت قابل توجهی در مناسبات دو جانبه طی 24 سال گذشته داشته‌اند.

در همین حال نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان که میزبان اردوغان بود، به شوخی به مشاورانش دستور داد تا نقاشی همتای خود را در کنار مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه نوین قرار دهند.

اردوغان نیز در واکنش خندید و به دقت به تصویر مورد نظر نگاه کرد.

انتهای پیام

کد N793759