اوباما: مصوبه کنگره مانع توافق با ایران نخواهد شد

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1, کنگره آمریکا, باراک اوباما

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت به باور او مصوبه کنگره مانع رسیدن به توافق با ایران نخواهد شد و او آن را تایید خواهد کرد.

ایرنا نوشت:
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت به باور او مصوبه کنگره مانع رسیدن به توافق با ایران نخواهد شد و او آن را تایید خواهد کرد.
تارنمای بی بی سی جمعه شب گزارش داد: اوباما گفت اینکه دولت به کنگره اجازه دهد درباره توافق نهایی با ایران نظر بدهد یک مصالحه معقول است.
مصوبه مطرح در کنگره در صورت تایید نهایی این اختیار را از باراک اوباما می گیرد که بتواند تحریم های کنگره علیه ایران را در دست کم 30 روز پس از توافق نهایی لغو کند. لغو همگی تحریم ها جزو خواسته های اعلام شده تهران است.
باراک اوباما، که روز 28 فروردین در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ماتیو رنزی نخست وزیر ایتالیا به خبرنگاران پاسخ می داد، گفت که سناتور باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا و بن کاردین عضو دموکرات ارشد این کمیته به او اطمینان خاطر داده اند که مصوبه به ترتیبی نخواهد بود که مانع از هرگونه توافقی با ایران باشد.
جمهوری خواهان که در کنگره آمریکا دست بالا را دارند، به همراه برخی از هم حزبی های دمکرات باراک اوباما منتقد سیاست او در مذاکرات هسته ای با ایران هستند و او را متهم می کنند که امتیازات زیادی به ایران می دهد.
اوباما امروز گفت:دغدغه اصلی درباره توافق با ایران این است که اگر ایران به توافق پایبند نبود آمریکا ناچار نباشد که برای اعمال دوباره تحریم ها راه همواری داشته باشد.
رییس جمهور آمریکا بااشاره به اینکه توافق نهایی با ایران یک معاهده رسمی نیست و روسای جمهور قبلی آمریکا هم قادر بوده اند که با کشورهای دیگر موافقتنامه هایی داشته باشند.
او دربخش دیگری از صحبت هایش درباره لغو ممنوعیت تحویل موشک های اس-300 به ایران از طرف ولادیمیر پوتین گفت از اینکه روسیه تا همین حالا اینقدر در تحویل موشک ها صبر کرده، متعجب است
کد N793590