پیشتازی عمر البشیر در انتخابات ریاست جمهوری سودان

سیاسی

مسئولان سودانی اعلام کرده‌اند که نتایج اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری این کشور که از روز جمعه آغاز شده از پیشتازی عمر البشیر نسبت به رقبای‌ خود حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، نتایج رسمی انتخابات سودان قرار است در 27 آوریل جاری اعلام شود. شمارش آراء از صبح روز جمعه در تمامی ولایت‌ها به جز ولایت الجزیره آغاز شده و تمامی صندوق‌های رای در ولایت‌های این کشور به جز ولایت مذکور پنجشنبه شب بسته شدند.

فرستاده هیات دولتی توسعه کشورهای شرق آفریقا (ایگاد) که مامور نظارت بر انتخابات است، از تمامی بازیگران سیاسی خواست تا نتایج را بپذیرند و مذاکرات ملی که عمر البشیر، رئیس‌جمهوری سودان در ژانویه 2014 خواهان آن شده بود و بیشتر گروه‌های مخالف آن را تحریم کرده بودند، ادامه یابد.

در حالی که برخی از طرف‌های شرکت در انتخابات اعلام کرده‌اند که شاهد تقلب‌هایی بوده‌اند اما هیات ایگاد تاکید کرد که ارزیابی اولیه آنها حاکی از این است که این انتخابات دارای اعتبار بوده و براساس استانداردهای بین‌المللی صورت گرفته است.

هیات نظارت بر انتخابات اتحادیه آفریقا در گزارش اولیه خود اعلام کرد که حضور رای‌دهندگان به صورت کنونی ضعیف بود اما این نتایج بیانگر اراده رای‌دهندگان خواهد بود.

در همین حال روزنامه مصری الیوم السابع گزارش داد که نتایج اولیه شمارش آراء رای‌دهندگان سودانی نشان می‌دهد که عمر البشیر، رئیس حزب حاکم کنگره ملی با فاصله بسیاری از نزدیک‌ترین رقبای خود، پیش افتاده است.

16 نامزد برای تصدی پست ریاست‌جمهوری سودان در این انتخابات با هم رقابت کردند. این انتخابات در حالی برگزار شد که احزاب مخالف اصلی آن را تحریم کردند.

دو نامزد ریاست‌جمهوری در روز سوم رای‌گیری در اعتراض به "اقدامات غیرقانونی کمیساریای انتخابات" خروج خود را از این رقابت اعلام کردند.

کمیساریای انتخابات نیز بر غیرقانونی بودن تصمیم این نامزدها تاکید و اعلام کرد خروج هیچ نامزدی پس از آغاز روند انتخابات پذیرفته نمی‌شود.

انتهای پیام

کد N793571