اتحاد دو حزب اپوزیسیون روسیه در مقابل پوتین

دو حزب اپوزیسیون روسیه توافق کردند که در انتخابات پارلمانی 2016 و با هدف برداشتن نخستین گام در متحد شدن احزاب مخالف کرملین با یکدیگر فعالیت کنند؛ اقدامی که پس از کشته شدن رهبر حزب اپوزیسیون رخ داد.

دو حزب اپوزیسیون روسیه توافق کردند که در انتخابات پارلمانی 2016 و با هدف برداشتن نخستین گام در متحد شدن احزاب مخالف کرملین با یکدیگر فعالیت کنند؛ اقدامی که پس از کشته شدن رهبر حزب اپوزیسیون رخ داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، منتقدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می‌گویند وی مسئول قتل بوریس نمتسوف، معاون نخست وزیر سابق است که 27 فوریه 2015 کشته شد؛ ادعایی که کرملین آن را رد می‌کند.

حزب آر. پی. آر- پارناس که توسط نمتسوف تاسیس شده و حزب مترقی به رهبری آلکسی ناوالنی، وبلاگ نویس ضد فساد و اختلاس اعلام کردند که در انتخابات محلی 2015 با یکدیگر همکاری می‌کنند.

این دو حزب اعلام کردند: در این برهه سخت، ما از نیروهای مدنی و دولتی می‌خواهیم تا با یک پلتفورم مشترک که رد دروغ‌ها، فساد و تهاجم، مقابله با سرکوب آزادی‌های مدنی و اقتصادی است و هدفش ایجاد یک وضعیت دموکراتیک در کشور است، همبستگی داشته باشند.

رهبر یک حزب کوچک راست گرا نیز اعلام کرد، که به این دو حزب اپوزیسیون می‌پیوندد و امیدوار است که این احزاب در آینده حمایت جلب کنند.

تلاش‌های قبلی در اتحاد احزاب اپوزیسیون با شکست مواجه شده بود چون گروه‌های مذکور با یکدیگر درباره بسیاری از موارد توافق نداشتند.

فعالان اپوزیسیون در سال 2011 و 2012 در خیابان‌های روسیه دست به تظاهرات و راهپیمایی‌های اعتراضی زدند اما این تظاهرات با شکست مواجه شد چون پوتین برای بار سوم رئیس جمهوری روسیه شد و قدرت خود را افزایش داد.

ناوالنی و سایر منتقدان کرملین به دادگاه کشانده شده و به اتهامات مختلف محکوم شدند.

لو گودکف، رئیس مرکز تحقیقات جامعه شناسی لوادا گفت: تنها 25 درصد از مردم روسیه چنین دیدگاهی درباره پوتین دارند، کرملین کنترل کامل بر تلویزیون دارد. مردم عامه نمی‌دانند که اپوزیسیون چه می‌کند، ظرفیت‌های آن‌ها و تبلیغات کرملین با هم قابل قیاس نیست.

ایلیا یاشین که به دنبال تکمیل گزارشی است که توسط نمتسوف و برای اثبات دخالت روسیه در شرق اوکراین آغاز شده بود، از قول این سیاستمداران فقید گفت: او اغلب می‌گفت که درگیری میان دموکرات‌ها همانند رقابت در زمان حبس است! کاملا مشخص است اگر ما اتحاد و همبستگی را آغاز نکنیم، ما را می‌کشند، به زندان می‌اندازند یا در بهترین حالت از کشور بیرونمان می‌کنند.

انتهای پیام

کد N793570