خسروپناه:

مجازات دو مجرم، دخیل‌نبودن دولت عربستان را در حادثه اخیر نشان می‌دهد

عمره,عربستان

رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه گفت: اگر دولت عربستان حکم شرعی و اشد مجازات را برای آن دو مجرم اجرا کرد، می‌توان گفت که دولت عربستان در این کار نقشی نداشته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در گفت‌و‌گو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که «تعلیق حج عمره از سوی دولت ایران کار عاقلانه و درستی بود» اظهار کرد: ملت ایران منتظر عکس‌العملی از سوی دولت بودند و قطعا تعلیق حج عمره کار درستی بود که از سوی دولتمردان انجام شد.

وی افزود: ما باید صبر کنیم و ببینیم سیستم قضایی عربستان با آن دو مجرم چه می‌کند و اگر به اشد مجازات رسیدند آن موقع می‌توان درباره این که ارتباط دوباره با این کشور برقرار شود و عمره به حالت عادی برگردد صحبت کرد.

این استاد درس خارج فقه و اصول خاطرنشان کرد: نمی‌توان گفت که آیا دولت عربستان در این توهین اخلاقی سهیم بوده یا نه و یا این حرکت از سوی افراطی‌های وهابی صورت گرفته است چون گاهی اوقات برخی از شیوخ افراطی عربستان ممکن است حکم‌هایی بدهند و طرفداران آن‌ها هم اجرا کنند ولی بنده بعید می‌دانم دو پلیس که لباس نظامی به تن داشته‌اند بگویند ما به خاطر فتوای یک شیخ این رفتار غیر اخلاقی را انجام دادیم.

خسروپناه ادامه داد: ولی باز باید منتظر بود و دید سیستم قضایی عربستان چه کاری انجام می‌دهد. اگر حکم شرعی و اشد مجازات را اجرا کرد آن زمان می‌توان گفت که دولت عربستان در این کار نقشی نداشته و این حرکت از سوی عوامل افراطی و وهابی صورت گرفته است و آن‌ها بودند که در این کار نقش داشته‌اند.

وی گفت: پس از این توهین اخلاقی عربستان اقدام به برگرداندن هواپیما از دو کشورهای ایران و پاکستان کرد که دلیل خود را قدیمی بودن هواپیما عنوان کرد در حالی که این هواپیما مکرر در حال رفت و آمد بود.

این پژوهشگر فلسفه دین ادامه داد: گسترش تشیع اولین دلیل برگرداندن هواپیمای زوار ایرانی بود و آن‌ها می‌خواهند با این رفتارها جلوی گسترش تشیع را بگیرند، همچنین مسئله هسته‌ای ایران و اینکه در گفت‌و‌گوهای خود با غرب به جاهای خوبی رسید سبب شد که آن‌ها احساس ناراحتی کنند و به این دلیل این کارهای نادرست را انجام دادند.

انتهای پیام

کد N793419