پلیس هند رهبر جدایی طلبان کشمیر را دستگیر کرد

پلیس هندوستان رهبر ارشد جدایی‌طلبان کشمیر را امروز (جمعه) و در پی رهبری یک تظاهرات ضد دهلی نو دستگیر و دو تن دیگر از معترضان را برای جلوگیری از انجام تظاهراتی برنامه‌ریزی شده در این منطقه، بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسرت عالم، رهبر ارشد جدایی‌طلبان کشمیر روز پنجشنبه تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و سپس جمعه دستگیر شد. این دستگیری چند هفته پس از آن صورت گرفت که وی پس از گذراندن 5 سال حبس در زندان به اتهام سازماندهی تظاهرات ضددهلی نو در 2010 آزاد شد.

پلیس هندوستان دو تن دیگر از رهبران جدایی‌طلب به نام سیدعلی گیلانی و میرواعظ عمر فاروغ را تحت بازداشت خانگی قرار داد تا از برگزاری راهپیمایی روز جمعه در اعتراض به کشتن یک فرمانده شبه نظامی در منطقه کشمیر جلوگیری به عمل آورد.

ارتش هندوستان اعلام کرده که این مرد در جریان یک درگیری مسلحانه روز دوشنبه در کشمیر کشته شد؛ در حالی که خویشاوندان و ساکنان محلی اعلام کردند که وی به دلیل شکنجه جان خود را از دست داد.

پلیس کشمیر همچنین اعلام کرد که مسرت عالم روز چهارشنبه به هزاران کشمیری پیوسته بود که در جریان راهپیمایی در سرینگر پرچم پاکستان را به دست داشتند و شعارهایی چون زنده باد پاکستان سر می‌دادند.

منطقه مورد مناقشه کشمیر مدت‌هاست که با وجود تقسیم شدن میان پاکستان و هندوستان، مساله اصلی درگیری‌ها میان دو کشور محسوب می‌شود و سکنه این منطقه به شدت خواهان استقلال از هند یا پیوستن به پاکستان هستند.

انتهای پیام

کد N793203