جورج بوش: میراث من برای برادرم در انتخابات مشکل‌آفرین می‌شود

سیاسی

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با اشاره به بلندپروازی‌های برادرش برای تصدی پست ریاست جمهوری گفت که اقدامات سابق وی احتمالا به مانعی بر سر راه برادرش تبدیل خواهد شد.

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا با اشاره به بلندپروازی‌های برادرش برای تصدی پست ریاست جمهوری گفت که اقدامات سابق وی احتمالا به مانعی بر سر راه برادرش تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، جورج بوش، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در جریان کنفرانسی اذعان کرد: جب بوش برای شرکت در کارزار ریاست جمهوری مانع بزرگی بر سر راه دارد و‌ آن من هستم.

چهل و سومین رئیس جمهور آمریکا صادقانه گفت که میراث وی می‌تواند به مشکل و مساله‌ای برای جب بوش تبدیل شود و عدم محبوبیت مردمی وی بدین معناست که او نمی‌تواند توازن کارزار انتخاباتی را به نفع جب بوش تغییر دهد.

جورج واکر بوش، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا و چهل و سومین رئیس جمهور این کشور بود. وی تا قبل از آغاز ریاست جمهوری در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۱ بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ به عنوان چهل و ششمین فرماندار تگزاس خدمت کرده بود.

بوش گفت: لازم نیست که او (جب بوش) از من دفاع کند. شخصیت او کاملا متفاوت از من است. نقش خانوادگی، ایفای نقش یک مشاور سیاسی و یا مشاور سیاست‌گذاری نیست. از اینگونه افراد زیاد هستند. نقش اصلی این است که بگوییم "هی مرد، دوستت دارم!"

وی همچنین به سخنان مادرش در رابطه با عدم نامزدی جب بوش در کارزار انتخاباتی 2016 اشاره کرد. مادر وی گفته بود که به قدر کافی بوش‌ها در سیاست آمریکا خدمت کرده‌اند. اشاره وی به همسر (جورج هربرت واکر بوش) و پسرش جورج بوش بوده است.

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در کنفرانسی در شیکاگو گفت: بسیار راحت است که بگوییم "آیا ما به اندازه کافی شاهد بوش‌ها نبوده‌ایم؟" حقیقت این است که حتی مادرم می‌گوید "بله" و این مساله را تایید می‌کند.

بوش که از 2001 تا 2009 سکان هدایت آمریکا را در دست داشت، گفت که یک‌سال و نیم راه تا انتخابات نوامبر 2016 باقی مانده و "راه سختی" در پیش است و در سخنانش توصیه‌هایی به برادرش کرد. وی گفت: من به جب این را می‌گویم‌، ثابت‌قدم بمان؛ تو می‌توانی از عهده این کار بر بیایی. آیا پیروز می‌شوی؟ امیدوارم، اما نمی‌دانم. اما اگر او پیروز شود، یک رئیس‌جمهور عالی خواهد شد. حرف من این است.

جب بوش، برادر کوچکتر رئیس‌جمهوری سابق آمریکا احتمالا طی هفته‌های آتی کمین انتخاباتی خود را آغاز می‌کند و در میان رقبای جمهوری‌خواه برای تصدی پست ریاست جمهوری یکی از افراد پیشرو است.

بسیاری از فعالان محافظه‌کار در حزب جمهوری‌خواه نسبت به خاندان بوش تردید دارند و بر این باورند که دو بوش پیشین (پدر و پسر) زمانی که به کاخ سفید رسیدند بسیار محافظه‌کار شدند.

جورج واکر بوش بزرگترین پسر جرج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا و باربارا بوش بانوی اول ایالات متحده بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ است. در مقام رئیس جمهور، سیاست‌های اصلی بوش بر مسائل سیاست خارجی و اقتصاد متمرکز شده بود. کاهش مالیات، تصویب قانون هیچ کودکی نباید عقب بماند برای ارتقای استانداردهای آموزشی در آمریکا و بحث و مذاکره ملی در زمینه مساله مهاجرت، مهم‌ترین مباحث سیاست داخلی وی در دوران تصدی پست ریاست جمهوری محسوب می‌شود. در زمینه سیاست خارجی نیز، پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بوش جنگی جهانی علیه تروریسم را آغاز کرد، که اشغال افغانستان در همان سال و اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ از نتایج عمده آن به شمار می‌رود که با نتایج فاجعه‌باری همراه شد.

بوش برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۰۴ وارد کارزار انتخاباتی شد و در مقابل نامزد حزب دموکرات سناتور جان کری قرار گرفت. جان کری سیاست جورج بوش مبنی بر جابجا کردن اهمیت جنگ در عراق و موضوعات داخلی را به چالش کشید. بوش در جریان دو دوره خدمتش در بالاترین و پایینترین جایگاه نظرسنجی‌های گالوپ قرار گرفت؛ از محبوبیت ۹۰ درصدی در روزهای پس از حملات ۱۱ سپتامبر تا محبوببت ۲۸ درصدی در ژوئن ۲۰۰۸.

انتهای پیام

کد N793154