کاخ سفید: تحویل اس300 نقض قطعنامه‌های شورای امنیت نیست

ايران,آمريكا,روسيه

سخنگوی کاخ سفید گفت: انتقال سامانه دفاعی موشکی اس300 به ایران قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور را نقض نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،‌ جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در واکنش به تصمیم روسیه برای تحویل سامانه اس300 به ایران، گفت: اگرچه انتقال این سامانه دفاعی در قطعنامه‌های شورای امنیت ممنوع نشده است اما برای این‌که تشخیص دهیم آیا این اقدام نقض تحریم‌های آمریکا هست یا نه نیازمند جزئیات بیشتری از این قرارداد هستیم.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: آمریکا برای این‌که تشخیص دهد فروش این سامانه به ایران می‌تواند تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را نقض کند یا نه، باید جزئیات بیشتری در اختیار داشته باشد.

وی همچنین گفت که روسیه به دلیل نیاز مالی تصمیم به انتقال سامانه موشکی اس300 به ایران گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس‌جمهور روسیه دو هفته پس از آن‌که ایران و قدرت‌های جهانی توانستند بر سر یک چارچوب کلی برای یک توافق هسته‌ای تفاهم پیدا کنند ممنوعیت تحویل سامانه دفاعی اس300 به ایران را لغو کرد.

تهران و مسکو در سال 2007 قرارداد خرید این سامانه را امضا کردند که بعدتر در سال 2010 به دلیل فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی به حالت تعلیق درآمد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه روز پنج‌شنبه در پاسخ به ابراز نگرانی‌های مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی نسبت به این تصمیم، گفت: در شرایطی که عربستان و کشورهای دیگر حاشیه خلیج (فارس) در حملات نظامی به یمن با یکدیگر همکاری می‌کنند فروش این سامانه به ایران از افزایش خصومت‌ها جلوگیری خواهد کرد.

وی پس از انتشار خبر لغو ممنوعیت تحویل اس300 به ایران نیز تأکید کرد که این سامانه ماهیت دفاعی دارد و تهدیدی علیه منطقه به ویژه اسرائیل محسوب نمی‌شود.

انتهای پیام

کد N793108