شی جینپینگ به پاکستان می‌رود

سیاسی

براساس اعلام وزارت خارجه چین، رئیس‌جمهوری این کشور هفته آتی به پاکستان سفر می‌کند؛ سفری که قرار بود سال گذشته انجام شود اما به دلیل اعتراضات ضد دولتی در اسلام‌آباد به تعویق افتاد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، چین و پاکستان روابط سیاسی و نظامی نزدیکی دارند و بخشی از آن به دلیل انزجار مشترک از هند است. با این حال، مناسبات قوی‌تر هند و چین این مساله را به چالش کشیده است و به نظر می‌رسد که شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین تلاش دارد تا در سفر خود، پاکستان را از تقویت روابط دوجانبه مطمئن سازد. با به تعویق افتادن سفر سال گذشته شی جینپینگ، وی به هند سفر کرد؛ کشوری که چین مایل به تقویت تجارت و سرمایه‌گذاری دوجانبه با آن است.

کشور چین یکی از تامین‌کنندگان اصلی سلاح برای پاکستان است و به دنبال آن است تا کمک اسلام‌آباد را برای مبارزه با جدایی‌طلبان ضد چینی که در مناطق قبیله‌ای این کشور پنهان شده‌اند، جلب کند. چین همچنین تمایل دارد تا از کمک پاکستان برای برقراری ثبات در افغانستان استفاده کند و این مساله زمانی اهمیت می‌یابد که آمریکا حضور نظامی خود در این منطقه را کاهش دهد.

رئیس‌جمهوری چین در راس هیاتی تجاری به پاکستان سفر می‌کند و انتظار می‌رود که وی قراردادهای سرمایه‌گذاری به ارزش چندین میلیارد دلار خصوصا در حوزه انرژی و صنعت حمل و نقل امضا کند. چنین توافقاتی جزو مولفه‌های اصلی طرح چین برای "راهروی اقتصادی" چین و پاکستان محسوب می‌شود که بر اساس آن نفوذ اقتصادی پکن بر روی حوزه آسیای جنوبی و غرب این منطقه توسعه می‌یابد.

برنامه توسعه در پاکستان به دلیل ناآرامی‌های سیاسی از جمله اعتراضات سپتامبر که در جریان آن معترضان از نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان می‌خواستند تا استعفا دهد، به کندی در حال پیشرفت است و همین اعتراضات باعث شد تا سفر رئیس‌جمهوری چین به تعویق بیفتد.

شی جینپینگ دوشنبه و سه‌شنبه هفته آتی به پاکستان سفر می‌کند و براساس اعلام وزارت خارجه چین از آنجا راهی اندونزی می‌شود. رئیس‌جمهوری چین در این سفر با نواز شریف و نیز سران نیروهای مسلح پاکستان دیدار خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N793084