رئیس جمهوری نیجریه: سازمان ملل بر روی گزینه استقرار نیروی بین‌المللی تمرکز نکند

سیاسی

رئیس‌جمهوری در حال کناره‌گیری نیجریه خطاب به سازمان ملل گفت آنها نباید بر روی استقرار نیروی بین‌المللی برای مقابله با گروه تروریستی بوکوحرام متمرکز شوند، بلکه باید به قربانیان حملات تروریستی یاری رسانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گودلاک جاناتان، رئیس‌جمهوری نیجریه با محمد ابن چمباس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور غرب آفریقا دیدار کرد. این در حالی است که نیجریه به مانع‌تراشی در اجرای حکم شورای امنیت سازمان ملل برای استقرار نیروهای منطقه‌ای برای مبارزه با گروه تروریستی بوکوحرام متهم می‌شود.

رئیس‌جمهوری نیجریه گفت که مداخله سازمان ملل نباید بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل باشد که تحت آن نیاز به نیروی نظامی لازم باشد، بلکه آنها باید بر روی فصل هشتم تمرکز کنند که بر روی نقش سازمان‌های منطقه‌ای در ارتقای صلح و امنیت تاکید دارد.

به گفته یکی از مقام‌های دولتی نیجریه، فصل هشتم منشور سازمان ملل به قدری قوی است که می‌توان از آن برای مقابله به شبه‌نظامی گری در نیجریه و سایز کشورهای آفریقا استفاده کرد.

رئیس‌جمهوری نیجریه تاکید کرد: سازمان ملل باید بیش از همه بر روی مساله کمک به اشخاصی که تحت تاثیر تروریسم در شمال کشورم بوده‌اند، متمرکز باشد نه بر روی استقرار نیروهای بین‌المللی.

گروه‌های جامعه مدنی آفریقا با ابراز نگرانی از گزارش سوءاستفاده‌های سربازان نیجریه و کامرون، خواستار صدور حکمی شدند که مفادی قاطع در حمایت از حقوق بشر داشته باشد. دولت چاد ماه گذشته گفت که تمام کشورها بجز نیجریه خواستار اجرای منشور هفتم سازمان ملل هستند. سفیر چاد در سازمان ملل متحد از مانع‌تراشی نیجریه در اجرای قطعنامه‌ مذکور انتقاد کرد و گفت که این حکم باید سه هفته پیش اجرا می‌شد.

انتهای پیام

کد N792819