موگرینی:

اطمینان دارم به توافق نهایی هسته ای دست پیدا می کنیم

سیاسی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی گفت مطمئن است تفاهم سیاسی هسته ای حاصل شده در سوییس بین ایران و گروه 1+5 تا تیرماه به توافق جامع و نهایی منجر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «فدریکا موگرینی» گفت در مورد دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق نهایی تا پایان مهلت تعیین شده اطمینان داد. وی روز پنجشنبه و در پاسخ به سوالی درباره اقدام اخیر مسکو در لغو ارسال سامانه موشکی اس-300 به ایران و این که این اقدام برخلاف تفاهم سیاسی حاصل شده در لوزان سوئیس است، این مطلب را عنوان کرد.

ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز 13 فروردین ماه به بیانیه ای مشترک رسیدند که مبنایی برای نگارش متن توافق جامع هسته ای با ایران خواهد بود.

براساس تفاهم حاصل شده در لوزان سوییس، ایران و گروه 1+5 تا 10 تیرماه فرصت دارند تا درباره نگارش متن توافق جامع و نهایی هسته ای به نتیجه برسند.

هفت گذشته ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با ارسال سامانه موشکی اس-300 به ایران موافقت کرد. وی امروز طی مصاحبه ای تلویزیونی گفت لغو ممنوعیت ارسال اس-300 پاسخ به تلاش ایران برای تفاهم با غزب است.

گفتنی است روسیه در سال 2010 ارسال این سامانه را به ایران به دلیل تصویب قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد ممنوع کرده بود.