عضو مجلس خبرگان رهبری:

دانشگاه در علوم انسانی باید از حوزه بهره گیرد

سیاسی

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حوزه باید خط صاف و مستقیمی باشد که دانشگاه روی آن حرکت کند، گفت: حوزه، علوم انسانی را از اهل بیت می گیرد و آن را به دانشگاه منتقل می کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، آیت‌الله محی الدین حائری شیرازی، روز پنجشنبه در مراسم گردهمایی طلاب جدید حوزه علمیه استان قم در شبستان کربلا مسجد مقدس جمکران، با بیان به اینکه هم اکنون برخی مشکلات دانشگاه ها به حوزه‌های علمیه نیز سرایت کرده، اظهار کرد: این مساله امری موقتی است و حوزه به تدریج این مشکلات را پشت سر می گذارد و اولین آثار استقلال حوزه از دانشگاه و بازگشت آن به حوزه علمیه امام صادق(ع) به زودی نمایان می شود.

استاد اخلاق حوزه، همچنین منشاء تمام پیشرفت های بدست آمده در دانشگاه ها بویژه دست یابی به علم و دانش هسته ای را حوزه‌های علمیه عنوان کرد و افزود: دشمنان به گونه ای برنامه ریزی کرده بودند که از درون دانشگاه ها هیچ نابغه ای بیرون نیاید، لذا این تاثیر حوزویان بر دانشگاهیان بود که آنان را به سمت پیشرفت سوق داد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: باید از تبدیل شدن منکر به معروف در جامعه جلوگیری شود، چراکه شیطان برای کشاندن افراد به سمت کارهای منکر و زشت نخست آن را در نگاه ها یک امر معروف و پسندیده جلوه می دهد.

وی با بیان اینکه نصیحت کردن انسان عاقل بهترین راه امر به معروف است، گفت: بیان کردن مطلبی که خیر انسان‌ها در آن است، بسیار ارزشمند است؛ در بیان نصیحت زمانی که گوینده خالص و شنونده عاقل باشد، بهترین امر به معروف انجام می‌شود.

آیت الله حائری شیرازی با بیان اینکه طلبه باید بداند که همین دروس است که طلبه را مجتهد می‌کند تا تمام نیازهای علمی مردم را برطرف کرده و شبهات را پاسخگو باشد، گفت: علامت این‌که کسی مجتهد شده است، پاسخگو بودن به تمام سوالات است .

وی، تقوا را ریشه و علم شاخه هر فرد ذکر کرد و گفت: رعایت تقوا در طلبگی ریشه شما و علمتان شاخه شماست؛ به اندازه‌ای که ریشه دارید، حق دارید که شاخه داشته باشید، اگر ریشه تان زیاد نشده، وای به حال کسی که شاخه‌هایش را زیاد کند.

انتهای پیام

کد N792660