استاد حوزه عملیه قم:

شاخصه تفسیر آیت‌الله میردامادی نجف‌آبادی آمیختگی با روایات است

سیاسی

یک استاد حوزه عملیه قم گفت: شاخصه اصلی تفسیر آیت‌الله میردامادی نجف‌آبادی آمیختگی با روایات است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان، آیت الله استادی امروز در دومین همایش تفسیر و تفسیرنگاری در سده اخیر حوزه علمیه خراسان با محوریت تفسیر خلاصه‌البیان آیت‌الله سیدهاشم میردامادی نجف‌آبادی در تالار همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه «برگزاری چنین همایش‌هایی برای داستان‌گویی نیست» تاکید کرد: هدف الگوگیری از این شخصیت‌های وارسته است و باید همه به این فکر باشیم که طوری زندگی کنیم که منش و رفتارمان مردم را به دین دعوت کند.

وی ادامه داد: مرحوم میردامادی نجف‌آبادی در سال 1303 متولد شد. در شرح حال وی آمده است که آیت‌الله سیدمرتضی کشمیری و استاد میرزایی دوم از اساتید وی بوده‌اند.

این استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه «آیت الله میردامادی نجف آبادی از آغاز طلبگی در پی معنویت بود» گفت: راجع به شرح حال این عالم اطلاعات فراوانی در دست نیست؛ این شاید به این دلیل باشد که خود وی نیز به این مساله مایل نبود.

استادی سال انتقال میردامادی نجف‌آبادی از نجف به ایران را نامشخص دانست و افزود: هنگامی که به مشهد آمد، در ردیف اول اساتید حوزه علمیه قرار گرفت؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که در آن زمان میان علما و عملا مورد قبول بوده و شخصیتی شناخته شده بود.

وی تواضع را از شاخصه‌های اصلی شخصیت آیت‌الله نجف‌آبادی میردامادی برشمرد و تصریح کرد: وی جزو رجال صالح است و ذکر و یاد چنین علمایی ذکر خداست؛ تفسیر نگاشته شده توسط وی بسیار دقیق و آمیخته با روایات است و آن چه که امروز نیاز ماست، وجود چنین سرمایه‌هایی است؛ عالمانی که در عمل بتوانند ماهیت دین را نشان دهند.

پس از وی حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی، رئیس دفتر تبلیغات اسلامی قم، با اشاره به ابعاد برگزاری این همایش گفت: توجه به میراث علمی گذشتگان برای هویت‌سازی ضروری است و عملکرد دفتر تبلیغات اسلامی در این خصوص قابل تقدیر است.

واعظی با بیان اینکه «احیای آثار بزرگان ما دارای پیام‌های متعددی است» اظهار کرد: هویت‌سازی و عرضه آن به نسل جدید از طرفی و آشنا کردن طلاب و فضلای جوان با شخصیت‌های برجسته از طرفی دیگر از اهداف اصلی برگزاری چنین همایشی است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی قم افزود: غرض از رویکرد تفسیر و تفسیرنگاری در سده اخیر ترویج فرهنگ قرآن پژوهی است.

انتهای پیام

کد N792521